 |
Re: Scandinavian Healthy Brands !!!
|
sixten
|
2007-06-14 17:14:02
|
|
|
Tack Mr Pelton för påminnelsen om Scandinavian Healthy Brands - noterade tidigare att det såg intressant ut men höll på att glömma bort bolaget.
Har i vanlig ordning ägnat dryga 2 minuter och det ser intressant ut tycker jag - personerna ser ut att ha bra kompetens, värderingen känns inte orimlig (tycker visserligen att bolagen i allmänhet har blivit aningen dyra men med detta i beaktande så känns priset ok), och med tanke på uppgången i Bringwell så borde det finnas visst intresse på aktiemarknaden.
Gör nog en chansning och tecknar mig för en 5 - 10 poster då det inte är omöjligt att man kan få en viss tilldelning då emissionen verkar marknadsföras av bolaget självt och inte någon stor fk-firma som ger tilldelning till sina större kunder i första hand.
Någon annan som har synpunkter (inte minst kritiska på bolaget/personerna bakom)?
|
 |
Re: Scandinavian Healthy Brands !!!
|
Phantom V
|
2007-06-14 16:26:42
|
|
|
Pelton, har du provat produkten?
|
 |
Scandinavian Healthy Brands !!!
|
Mr Pelton
|
2007-06-14 15:51:21
|
|
|
Här kommer lite mer fakta:
Produktportföljen består i dagsläget av två varumärken, ovan nämnda ReVigör samt Alocost.
ReVigör lanserades i december förra året och är en trestegsmetod för att slippa baksmälla. Lanseringen har enligt bolaget gått över förväntan. Cirka 1.000 återförsäljare har etablerats och däribland företag som 7-Eleven, Pressbyrån, Life, Axfood, ICA med flera.
Alocost är ett varumärke med ett 80-tal produkter i produktportföljen. Det är främst kosttillskott som används vid terapeutisk behandling, och produkterna säljs därför i första hand till terapeuter. Enligt SHB skulle 10 - 20 av dessa produkter kunna säljas genom andra distributionskanaler till konsumenter, om de först paketerades om till konsumentprodukter.
I övrigt hänvisar jag till styrelsen
Vd Claes Julin claes.julin@revigor.se
IR-ansvarig Niclas Johansson
niclas.johansson@revigor.se
MVH
Tony "Mr Pelton" Rosenquist
|
 |
Scandinavian Healthy Brands !!!
|
Mr Pelton
|
2007-06-14 15:43:19
|
|
|
STOPPA PRESSARNA !!!
Scandinavian Healthy Brands är ett företag som botar baksmälla utan att ge en baksmälla.
ReVigör finns redan efter bara 6 månader hos mer än 1 000 stycken återförsäljare runt om i landet.
Detta har lett till en omsättningsbättring från några hundra tusen kronor till att den prognostiserade omsättningen på 4-5 miljoner kommer att hållas.
Under tiden 4 - 21juni pågår en nyemission i Scandinavian Healthy Brands som är garanterad och tar in 9 milj. kronor till företagsuppköp inför notering på Nordic Mtf LISTAN.
Jag kan bara säga efter att ha läst igenom memorandumet KÖP !
På sajten www.bequoted.com finns i deras senaste månadsbrev ganska mycket fakta om Scandinavian Healthy Brands.
Mvh
Tony "Mr Pelton" Rosenquist
|
 |
RayClinic på årslägsta
|
$Henrik$
|
2007-06-14 13:50:23
|
|
|
Rea på RayClinic. Snart öppnar kliniken och kassan är sprängfylld. Vad händer??
|
 |
Alltele köper Wasadata
|
Poike
|
2007-06-14 13:24:17
|
|
|
Alltele har tecknat en avsiktsförklaring om att köpa Wasadata. Största delen betalas med kassa, och en mindre del med aktier.
Man får 5400 nya kunder (4200 privathushåll och 1200 företag). Man får också ledande kunskap kring ISP-verksamhet, vilket är bra då Alltele har utökat sin affärsidé att innefatta det.
http://wpy.observer.se/wpyfs/00/00/00/00/00/0A/13/CA/release.html
|
 |
Re: Eastpoint
|
Henrik.Schulze
|
2007-06-13 23:50:21
|
|
|
"EAST BT1" - den betalda tecknade aktien handlades i måndags 11/6, men inte igår tisdag 12/6 eller idag onsdag 13/6. Det intressanta blir väl framför allt hur den tas emot när handeln startar på First North?
|
 |
Re: Ralip
|
swedshare
|
2007-06-13 22:42:56
|
|
|
Får hoppas att det blir så bra som de antyder. Jag vågar inte hoppa på eftersom jag hade "krävt" minst 3.5msek i nettovinst för -08 och det är jag lite osäker på att de klarar.
Dessutom, även om jag själv har investerat i Stockinvest-bolag förut så börjar mitt förtroende för dem (och AIS som de styr över) svikta lite. Känns för mycket halleluja över dem. Dock hoppas jag att din investering lyckas bylsma för du är en bra skribent :)
|
 |
Recarrier.....det sket sig....
|
njurunda
|
2007-06-13 22:23:46
|
|
|
I dag så kom jag o en kompis äntligen iväg till Kramfors för ta ett snack med folk på recarrier
Efter att ha tagit av till höger vid den första järnvägsövrgången o svängt
höger igen så var vi framme. Men det hjälpte inte. Då ringde kompisen till nån chef (?) och fick veta att den produktion som pågick var manuell och att det nog inte fanns nån som
jobbade idag. Det styrktes av grannföretaget som sa att de inte sett nån där idag. Mitt löfte om att ta en titt anser jag mig ha uppfyllt.
Även om det tog väldigt lång tid.
|
 |
Re: Ralip
|
bylsma
|
2007-06-13 22:01:28
|
|
|
Jag ser hellre att man avstår prognoser än gör fantasiprognoser om framtiden. Dock kunde man kanske efterlyst någon sådan notis i utskicket. Gällande värderingen så är den satt i den lägsta delen av skalan för vad de fått bolaget uppskattat till av ett par olika bedömare. Värderingen är också med tanke på de investerare som nu går in och vill ha en viss hävstång för den risk det innebär att vara med i ett tidigt skede. Höstens emission kommer att ligga högre men inga siffror nämndes vilket väl får betecknas som sunt. I USA hade de fått förfrågningar om investering i bolaget och värderades till det dubbla. Hög värdering i USA är inget märkligt, det mesta värderas högre där men att de redan fått frågor om investeringar är intressant. Dock ville de bygga upp företaget först och eftersom det är halvt uppbyggt redan i Sverige är det helt klart bäst att fortsätta här. Fokus ligger alltså i Sverige. USA och ev Europa får komma strax efter och i USA har man fina ingångar.
Ang order och uppskattning av framtida resultat kan jag väl säga att de hade så många förfrågningar att de ej hann med. Emissionen är för få kapacitet att ta in alla ordrar som ligger och väntar. Samtidigt som man kan påbörja en massiv direktmarknadsföring mot presutiva kunder i samma segment där man nu fått bäst respons.
Min uppfattning var att det låg så mycket och väntade och att bemötandet hade varit så gott att det kommer att kunna jobba häcken av sig i många år.
Återkom gärna om det är något mer.
go kväll!
|
 |
Re: Quibus i konkurs!
|
$Henrik$
|
2007-06-13 19:25:50
|
|
|
Jag kan lova att Heiberg och Co drar igång ett nytt bolag med Quibus gamla kunder och programvara nu när man fått sin fordran betald i kvittningsemissionen som dumma småsparare slantat in i. Tyvärr är ekobrottsmyndigheterna ett stort skämt, som inte verkar lyckas med något. Hade vi varit i USA hade Alexander Richards, NoHo-ledningen och Quibus-gänget suttit på 30-års voltor...
Mest arg är jag på Sverige som tillåter sådant här...
|
 |
Re: Quibus i konkurs!
|
jii
|
2007-06-13 18:21:17
|
|
|
Håller med dig "dansken" Styrelseordföranden verkar vara ett riktigt svin som inte drar sig för att blåsa 600 aktieägare.
Ekobrottsmyndigheten borde titta på hans affärer!!
Där rök ett till av mina innehav...
|
 |
Eastpoint
|
Poike
|
2007-06-13 17:41:36
|
|
|
Jag skickade iväg en teckningsanmälan utan företrädesrätt för Eastpoints nyemission. Fick tilldelning på 24140 aktier á 15 öre styck. Inte vidare mycket, men jag ska inte klaga, aktiekursen står ju trots allt 40-50 % högre.
|
 |
Mackmyra
|
Mr Pelton
|
2007-06-13 17:21:06
|
|
|
Jag kan intyga att kvaliteten håller mycket hög klass efter att ha prövat samtliga Preludium ( 1 - 4 ) som kommit ut på systembolaget.
Har själv två st. 30 liters fat som fr o m måndag utfaller med ca 12 flaskor vart 4:e månad.
Mackmyras Preludium 1, 2, 3, och 4:a har alla vunnit väldigt prestige fulla utmärkelser i högsta Skottska och Irländska konkurrens.
Att sedan alla dessa Preludiumflaskor sålt slut på bolaget inom den första öppet timmen varje gång en sort presenterats är inte fel och tyder på popularitet och klass.
Kan påpeka att jag även är aktieägare i Mackmyra sedan 4 år tillbaka.
Mvh
Tony "Mr Pelton" Rosenquist
|
 |
Re: Quibus i konkurs!
|
Phantom V
|
2007-06-13 17:04:58
|
|
|
Ett pinsamt skitbolag.
|
 |
Quibus i konkurs!
|
$Henrik$
|
2007-06-13 16:23:02
|
|
|
"Styrelsen för Quibus International AB har idag 12 juni 2007 kl 10 ansökt om vid Malmö Tingsrätt att sätta bolaget i konkurs. Bolaget bildades 2003 och är privatägt. Quibus har idag ca 650 aktieägare registrerade via VPC. Bolaget har drygt 10 anställda med kontor och säte i Malmö." källa: Novous Finans News
Ledningens målsättning verkar ha varit att pumpa bolaget och dess aktieägare på så mycket pengar som möjligt...
|
 |
Re: CybAero
|
Boxarn
|
2007-06-13 09:38:56
|
|
|
Nu har jag det! 14 kr för de som inte var aktieägare i Yield. För den senare kategorin 12 kr.
Om aktiekursen sjunker under de här nivåerna när aktien börjar handlas idag så lär det påverkar teckningsviljan i andra introduktioner negativt en liten bit ytterligare.
|
 |
CybAero
|
Boxarn
|
2007-06-13 09:17:51
|
|
|
Vilken var emissionskursen?
|
 |
Re: tips
|
Phantom V
|
2007-06-13 09:00:26
|
|
|
Du kanske finner ReCarrier intressant, som till skillnad från de flesta andra emissionsbolag är mycket humant värderat.
Vad jag förstår så stänger dock emissionen imorgon, så det gäller att bestämma sig fort.
www.recarrier.se
|
 |
Ang Mackmyra
|
Vasco da Gama
|
2007-06-13 07:40:01
|
|
|
Är det någon som har en uppfattning om kvaliten på deras produkt?
|
 |
Re: Ralip
|
swedshare
|
2007-06-13 03:24:58
|
|
|
Nämndes det någon prognos? Står inget i memot vad jag ser. Jag gillar småbolag men 20msek för det här lockar mig inte... Starkt dock att Fortnox går in som delägare.
|
 |
Re: Done - 5 poster av 7
|
Henrik.Schulze
|
2007-06-13 01:32:39
|
|
|
Jag fick fem poster av sju tecknade. Utifrån prospektet tycker jag att bolaget ser lovande ut. "Facit" kommer 19 juni.
|
 |
Re: tips
|
sixten
|
2007-06-12 23:52:34
|
|
|
Har inte hunnit kolla igenom erbjudandena i någon större utsträckning men min intuition säger mig att det gäller att se upp med vad man satsar på just nu. Vi kommer säkert få se flera exempel där kursen sjunker kraftigt (liksom Psi Spelinvest) antingen direkt eller på ett halvårs sikt bland de bolag som letar pengar just nu. Marknaden har en tendens att svälja emissionerna ganska okritiskt pga den börshausse som varit vilket drar till sig en del lycksökare.
Di skrev annars om introduktionerna på Aktietorget med budskapet "ta pengarna och stick" - den som deltagit i emissionerna och sedan sålt av direkt har tjänat duktigt med pengar men sedan de noterats har bolagen inte utvecklats så bra.
För egen del tecknade jag (och fick smärre poster i) Odd Molly och Dibs men jag har sedan legat lågt, delvis pga tidsbrist för analyserande av erbjudanden.
|
 |
Ralip
|
bylsma
|
2007-06-12 23:36:24
|
|
|
Jag var på roadshow idag. Ralip verkar mycket intressant och jag har anmält teckning för 2 poster. Övriga där som jag pratade med efteråt skulle också teckna. Värderingen är attraktiv med tanke på vilket driv det verkar vara efter deras tjänster. Kloka och logiska lösningar som kunderna gillar.
Gå gärna på roadshow om ni har möjlighet! Det gav mycket.
|
 |
Re: PSI Spelinvest
|
glyssner
|
2007-06-12 23:34:14
|
|
|
Blev ju i alla fall inte fulltecknat! Märkligt att ett sådant bolag kan få in någrra pengar!
|
 |
tips
|
delaxa
|
2007-06-12 22:30:52
|
|
|
någon som har någon tanke på dom kommande nyemissionerna?
något vettigt att satsa på?
|
 |
Re: PSI Spelinvest
|
Boxarn
|
2007-06-12 19:28:16
|
|
|
Oops! Tur att man i alla fall avstod i den emissionen!!!
|
 |
PSI Spelinvest
|
Poike
|
2007-06-12 19:20:58
|
|
|
Priset per aktie i nyemissionen innan noteringen var 1,60 kr. Sista avslut på första handelsdagen 0,78 kr. Ingen rolig inledning för de som tecknade.
|
 |
Re: Recarrier
|
Phantom V
|
2007-06-12 18:52:41
|
|
|
HPD:
Här hittar du teckningsedel:
http://emissionsinfo.blogspot.com/
|
 |
Re: Done
|
Boxarn
|
2007-06-12 18:34:44
|
|
|
Ja, jag tror också att det finns risk för att aktien sjunker under emissionskursen.
Jag tror också att folk kommer att börja att bli mer försiktiga när det gäller att gå med i nyemissioner.
|
 |
Re: Done
|
Ungtuppen
|
2007-06-12 18:32:07
|
|
|
Jag fick de två poster jag tecknade. Risken är att den dyker på introduktionsdagen. Eftersom jag fick full tilldelning och de inte skrev ut hur mycket övertecknad emissionen var så kan man anta att den inte var särskilt mycket övertecknad alls, tyvärr. Med undantag av Diadrom där jag bara fick en halv post har mina senaste emissioner inte på långa vägar gått så bra som förra året där nästan allt man tecknade stack uppåt. Jag kommer att vara mycket mer försiktig framöver. Tecknade dock Recarrier :-)
|
 |
EMI nyemmision
|
BjörnT
|
2007-06-12 18:29:09
|
|
|
Är det någon som har hört hur det gått med nyemmisionen? Blev ju själv tilldelad en mindre post men det vore kul att veta hur det gick totalt. Å andra sidan, det är ju bara ett telefonsamtal bort :-)
|
 |
Re: Recarrier
|
HPD
|
2007-06-12 18:18:55
|
|
|
bylsma, skicka gärna en anmälningssedel till mig med på nissan at frn punkt se,
jag tror väl inte så överdrivet mycket på bolaget, men har för mig de finns i mina gamla hemtrakter och man kanske kan gå på bolagsstämma och få gratis kaffe :-)
Om de hade förlängt till torsdag så kanske man hinner..
Tack på förhand,
HPD
|
 |
Re: Done
|
Boxarn
|
2007-06-12 17:57:19
|
|
|
Jag fick tilldelning. Var det någon mer här som tecknade sig?
|
 |
Done
|
Boxarn
|
2007-06-12 09:56:30
|
|
|
I pressmeddelandet som ligger ute så står det att företaget fått 1.800 ny aktieägare och att emissionen övertecknats. Men inte med hur mycket.
Den här gången kanske man kan hoppas på att ha fått tilldelning. Besked bör komma senare under dagen.
|
 |
Re: Recarrier
|
Mr Rockefeller
|
2007-06-11 23:01:33
|
|
|
Vi tecknade faktiskt 500 aktier.
En symbolisk summa så klart, men det är lättare att bygga på med mer sedan om det visar sig gå bra, om man äger lite aktier från början.
|
 |
Re: Recarrier
|
bylsma
|
2007-06-11 21:28:13
|
|
|
Jag har mailat ut teckningssedel till 9 st nu. Bara på ett litet inlägg och på väldigt kort tid. Tyder på att intresset har vaknat ordentligt.
Kul om de kan få inte lite nya aktieägare. Spridning är bra.
|
 |
DERANK TÄVLINGEN
|
kapsylen
|
2007-06-11 21:05:53
|
|
|
West Siberian hade fått för högt värde, så är det när man litar på tekniken, drabbade är Joje(Ber om ursäkt) och undertecknad.Vi sjunker
Har rättat till det på hemsidan.
Hoppas jag fick ihop det nu.
1 Phantom V_ 203320,68
2 HPD_ 188691,01
3 Neo_ 165594,24
4 Boxarn_ 149130,28
5 37_ 134621,73
6 Axel5_ 129165,35
7 Mhå_ 126740,20
8 Sixten_ 118614,30
9 Sniparn_ 107669,80
10 Turnarounden_ 107289,56
11 Randomwalk_ 104135,02
12 Krillekillen_ 102739,70
13 Kapsylen_ 101070,05
14 Steget Före_ 99706,17
15 WHO_ 99663,10
16 Highlander_ 97903,27
17 Leksansfan_ 97068,16
18 Poike_ 93571,75
19 Glyssner_ 93189,94
20 EllaK_ 90601,00
21 Jugge_ 90393,40
22 Mr Rockefeller_ 89283,32
23 Per Wersén_ 88027,00
24 Joje_ 84553,19
25 Njurunda_ 82005,14
26 Wildflower_ 80675,74
27 Kitesurfer_ 78717,27
Ps. rättat efter påpekande
|
 |
Alltele - IP-telefoni
|
Poike
|
2007-06-11 18:39:37
|
|
|
Alltele har en hyfsad marknadsandel med tanke på att man precis börjat expandera. Siffrorna nedan är från PTS och för 2006.
Woize kan vi nog räkna bort. Det svensk-engelsk-amerikanska bolaget har haft sina kunders telefoner nedstängda i många månader då man inte har pengar att betala sina leverantörer.
Jag är något förvånad över att flera av de andra inte är större. Men det beror väl marknadsföringen. Vissa vänder sig till alla och syns mycket, medan Alltele skickar brev direkt till de som kan bli kunder.
Bolag, Marknadsandel
Com Hem, 43.9%
Bredbandsbolaget, 37.6%
Tele2, 3.8%
Woize, 2.7%
Rix Telecom , 1.9%
AllTele, 1.7%
Telia Sonera, 1.2%
TelaVox, 1.0%
IP-Only, 1.0%
Cellip, 0.6%
Övriga, 4.6%
|
 |
Re: Re: Joje
|
Joje
|
2007-06-11 17:46:52
|
|
|
nu fick jag första mailet har svarat
|