 |
Öresundaren
|
Boxarn
|
2002-08-17 18:00:39
|
|
|
Jag läste om det i en artikel i New York Times från den 11 augusti. Om du inte kommer in på deras hemsida och kan söka där - vilket kan vara litet besvärligt - så kommer rapporten från Indiana University School of Business. En av dess författare är Dan R. Dalton.
Forskningsrapporter och artiklar i vetenskapliga tidskrifter är ofta en förbisedd kunskapskälla. Folk i allmänhet förstår inte hur glada många även mycket framstående forskare blir om någon överhuvudtaget visar intresse för deras arbete. Därför är sannolikheten liten att man inte får ett särtryck tillskickat sig om man skriver och begär det.
|
 |
Optioner 2
|
Öresundaren
|
2002-08-17 17:52:55
|
|
|
Det ville vara trevligt att få veta vilken research som du syftar till Boxern. Vart kan man få tag iden?
|
 |
Sonesta
|
Boxarn
|
2002-08-17 17:30:54
|
|
|
Låt mig först slå fast att jag tycker att "Mr Rockefeller" har rätt. Företaget är inte värt 120 miljoner - räknat efter senaste betalkurs - som det ser ut just nu. Kommer jag då att sälja mina aktier? Nej! Jag är mera långsiktig än så. Vilket kanske låter litet korkat. Men så fungerar jag. Jag tror att medicinteknikbolag potentiellt har en mycket ljus framtid.
Något verkligt negativt med "prospektet" - och något som inverkar menligt på förtroendet för de som ansvarat för utformningen av detsamma - är de "hästskojarmetoder" man använder när man på sid. 34 presenterar ett kursdiagram över Sonestaaktiens utveckling. Diagrammet är grovt missvisande för den som inte uppmärksammar att det är starkt "osymmetriskt", med all sannolikhet med avsikt att ställa aktieutvecklingen i en bättre dager än den har varit. Det finns inte någon annan rimlig anledning till denna "grava" assymmetri. Man tycker - mot bakgrund av det urholkade förtroendet för många företag och dess företagsledningar i efterföljden till de många företagsskandalerna och manipulationerna - att man skulle avstå från sådana här "lurendrejerier". Men tyvärr! Så verkar inte vara fallet. Egentligen borde någon med större intresse än jag av sådant här skicka mail till diverse ekonomijournaliser - kanske också till Aktiespararna - och uppmärksamma dem på tilltaget. Det är tamejfan värt en helsida i till exempel DI för att visa hur det fortfarande går till, även när en så föregiven respektabel institution som Swedbank Markets är involverad.
(Och varför är begynnelsepunkten för diagrammet just 99? Är det kanske också för att denna punkt leder till att det ser som bäst ut för Sonestaktien?)
Stille verkar ha en lång historia av problem med lönsamheten. Det tycks litet märkligt med tanke på att man i "prospektet" gång på gång betonar företagets högkvalitativa produkter. Stor potential hos vissa produkter anges också. Man kan fråga sig varför den inte redan har realiserats.
Sonesta Health Care verkar inte passa in i det nya fusionerade företaget. Ingenting sägs emellertid om detta. Varför?
Positivt är att det bakom huvudägaren efter samgåendet står stora och seriösa ägare - Investor Growth Capital, Praktikertjänst, Försäkringsbranschens Pensionskassa, Skandia - och att huvudägaren säger sig vara långsiktig, även om den del som huvudägaren kommer att äga kommer att, som aviseras, reduceras ganska rejält. När det gäller den näst störste ägaren blir man inte lika "trygg". I en liten märklig passus reserverar sig styrelsen för uppgifterna från Arcanum och Roland Hansson för att deras aktieförvärv fullföljts. Ser inte bra ut!
Trots att jag som ovan nämnts kommer att stå kvar med mitt aktieinnehav så tycker jag att de fördelar med sammanslagningen man målar upp inte är övertygande och på vissa ställenlitet "krystade". Det hela ger faktiskt mera intryck av två bolag som man inte får någon riktig fart på och som man inte kan hitta någon mera kreativ lösning för än att bara slå ihop dem och se om det på något sätt kan bli bättre då.
|
 |
GodMan
|
Boxarn
|
2002-08-17 17:08:08
|
|
|
Åsikten att USA är på väg mot en "double dip" är närmast obefintlig. Visserligen går det trögt med återhämtningen, men en ny recession är det som sagt mycket få som spekulerar i. Men man kan naturligtvis aldrig veta.
|
 |
Uppgångarna i USA, Skandia och ABB
|
GodMan
|
2002-08-17 16:32:25
|
|
|
Tycker det är en smula förvånande att kurserna stigit så mycket. Antingen måste det mesta av elände redan vara diskonterat, eller så är det bara en upprekyl som snart följs av nya årslägsta.
Att jag tycker det är lite förvånande är med anledning av den statistik som inkommit senaste tiden.
Siffrona visar tydligt på att den ekonomiska uppgången bromsats upp. redan för 2-3veckor sedan började det talas om en "Double Dipp", och sen dess har det alltså kommit mer statistik som tycks peka på det.
Då frågar man sig....har verkligen marknaden diskonterat en kommande lågkonjuktur?
Nej, det tror jag personligen inte.
I Stockholm är det däremot inte lika uppåt. Ericsson slår nya årslägsta, och frågan är väl hur lågt den ska sjunka.
Skandia däremot steg skapligt häromdagen, och jag behåller min köprek för bolaget.
En annan aktie bland dom större som börjar bli billig och kan bli riktigt bra på 2-3års sikt är ABB.
Anser att marknaden överreagerade för starkt på rapporten, och sen dess har aktien falligt en bra bit ytterligare.
Köpte in några poster i veckan på 36kr, och har som målkurs 70kr år 2004.
|
 |
Jakob Grubman
|
Boxarn
|
2002-08-17 16:03:58
|
|
|
Denne "stjärnanalytiker" på Salomon Smith Barney slutar på företaget. Som kompensation får han drygt 300 miljoner kronor. Vilket inte är dåligt med tanke på att han också haft en årsinkomst på sisådär 200 miljoner. Grubman säger sig också i ett uttalande vara stolt över sitt arbete han utfört. Detta trots att han rekommenderade alla 10 telekommunikationsföretag i USA som nu gått i konkurs. WorldCom rekommenderade han ända till några få dagar innan företaget tvingades till att begära sig själv i konkurs. Ett annat företag han rekommenderade var Enron.
|
 |
Optioner
|
Boxarn
|
2002-08-17 15:54:44
|
|
|
En rapport från ett amerikanskt universitet ifrågasätter om optioner verkligen har så positiva effekter på företagens verksamhet som det hävdas. I själva verket framgår det av rapporten - som har sammanställt 200 studier över 30 år i ämnet - att det överhuvudtaget inte existerar någon positiv korrelation mellan optioner och företagens resultat. Vilket undertecknad under en lång tid har misstänkt. Det LÅTER förnuftigt med optioner men frågan är alltså om de FAKTISKT påverkar företagens verksamhet. I alla fall i någon nämnvärd grad.
|
 |
Konjunkturen - USA
|
Boxarn
|
2002-08-17 15:46:59
|
|
|
President Bush signalerade i fredags att han kan tänka sig åtgärder för att få fart på ekonomin. Detta mot bakgrund av att det kom blandade data om den ekonomiska uppgången under den gångna veckan. Och att det är kongressval längre fram i höst, tillägger den cyniske. Republikaner som är uppe till omval trycker på.
|
 |
USA-börserna
|
Boxarn
|
2002-08-17 15:38:10
|
|
|
Börserna i USA steg för andra vecka i följd. Det har inte inträffat på 5 månader. Lättnad över att inte fler
bokföringsskandaler uppdagat anses som en av orsakerna. Många tror nu att vi har gått igenom bottenfasen på aktiemarknaderna.
|
 |
Irak
|
Boxarn
|
2002-08-17 15:25:33
|
|
|
Irakfrågan fortsätter att påverka marknaderna, om än inte som varande den mest betydelsefulla. I fredags steg oljepriset i New York för sjunde dagen i följd mot bakgrund av spekulationer om ett angrepp på Irak från USA:s sida till drygt 29 dollar per fat. Det är den högsta nivån sedan den 14 maj och en 10%-ig uppgång under den gångna veckan.
Nu börjar emellertid röster göra sig hörda som menar att ett krig mot Irak inte är oundvikligt. Dessutom har den senaste tiden allt fler ledande republikaner - däribland flera som var knutna till den "gamle" president Bush´administration - börjat tvivla på om det är så klokt att nu ta itu med Saddam bland annat med tanke på att flera av USA:s allierade är negativt inställda till en sådan här aktion. Uttalandena och skriverierna bär prägel av en samordnad framstöt. Jag är förvånad över att inte ha sett några spekulationer om att framstötarna KAN ha initerats av president Bush själv för att ge honom täckning för en "reträtt". Jag har fått en känsla av att han inte är så pigg på ett anfall längre. Jag har också en känsla av att han och kretsen kring honom gärna vill "spara" ett sådan här angrepp till hösten 2004 för att öka hans chanser till omval. Inte heller en sådan spekulation i internationella media har jag upptäckt vilket också är anmärkningsvärt.
Några konsekvenser om det blir ett krig kan nämnas. Den globale aktiestrategen på Credit Suisse First Boston tror att det vid en utdragen konflikt kommer en dramatisk uppgång i oljepriset, högre pris på guld, en svagare dollar och negativ utveckling både på aktie- och obligationsmarknaderna. Ett krig "strikes fear into hearts of investors" som någon uttryckte sig.
|
 |
ISEC
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-16 22:18:44
|
|
|
Det är riktigt att det bästa en
ISEC-ägare kunde göra 1997 var att
sälja aktierna i ISEC och sedan inte
ägna en tanke åt dem.
Men nu tror jag det blir annorlunda.
Och jag kan företaget ganska väl. Jag
hade inte satsat så mycket som jag
har gjort i ISEC om jag inte kännt
att det finns en stor potential, för
det finns det. Kanske till och med
mycket stor. Och varför skulle
erfarna företagare som de som nu gått
in som huvudägare i ISEC ha satsat så
mycket om inte de trott på företaget.
Just nu kan man köpa till i stort
sett samma kurs, 4 kr, som de
gjort, och förhoppningsvis bli ganska
rik på två års sikt.
|
 |
TRGM
|
Lars Åke
|
2002-08-16 20:31:59
|
|
|
Ja G:son kunde får fart på både Isec och Obducat, he he
|
 |
ISEC
|
TRGM
|
2002-08-16 20:25:21
|
|
|
Joo.. Långsiktigt.ja! hade jag behållit de sen 97 så hade jag varit minst lika fattig! Det bästa som hände ISEC var G.Son.
|
 |
TagMaster
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-16 19:57:28
|
|
|
Sveg rapport från TagMaster; sjätte
förlustkvartalet i rad, verkligen
inte bra.
Det som var bra var två saker: de
spår stärkt resultat andra halvåret
och anser att behovet av en
nyemission är lägre nu än tidigare.
Kontraktet med LSG.Skychefs verkar
dröja.
|
 |
TagMaster delårsrapport
|
HPD
|
2002-08-16 18:09:19
|
|
|
TagMaster har lämnat sin delårsrapport. Finns att ladda ner från hemsidan.
Ökad omsätting, fortfarande förlust, positivt kassaflöde. 1.6 miljoner i kassan. Tydliggörande att de har 5 miljoner i outnyttjade krediter. Positiv framtid.
Andra kommentarer?
//HPD
|
 |
ISEC
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-15 23:58:55
|
|
|
Inte alls omöjligt att ISEC-aktien är
iskall det närmaste året. ISEC är en
aktie som man bör äga långsiktigt.
15 mkr för bolaget är dock för lite.
Nu har bolaget en bra ledning, det
har man aldrig haft tidigare, trots
det har man ändå lyckats ta
prestigeordrar som Forsmark och
liknande. Jag tror på ISEC, men
tålamod behövs. Självklart är det
också som så att jag HOPPAS på ISEC
eftersom jag satsat mycket pengar
där.
|
 |
Mr Rockefeller
|
Marie
|
2002-08-14 20:01:59
|
|
|
Har nu läst debatten på VCW mellan dig och varför, och den var intressant.
Måste dock fråga dig hur du kan rekomendera Isec så starkt? Tycker nog "varför" hade många poäng i sitt resonomang, och själv har jag aldrig riktigt fastnat för aktien, vilket jag också är glad för.
Men vem vet, det kanske ska vända nu äntligen, men nog känns den rätt "sval" trots allt, eller?
|
 |
Mr Rockefeller
|
Marie
|
2002-08-14 19:44:39
|
|
|
Tack så mycket för det.
Ska ta och titta närmre på dom bolagen du räknade upp.
Mvh Marie
|
 |
-> Marie
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-14 17:31:31
|
|
|
KÖPTIPS:
Isec så klart. Där finns det en helt
enorm potential, även om vändningen
kan ta ett år och man inte kan
utesluta en nyemission under tiden.
Läs gärna dialogen mellan mig och en
branschexpert på www.aktietips.com.
TagMaster - finns en del positiva
rykten på www.aktietips.com
Skistar - växthusklimatet slår mot
många anläggningar nere på
kontinenten. Efterfrågan
på "skidtjänster" stiger och
skidanläggningar är inte så lätta
att anlägga, jämfört med hur lätt
det är att anlägga nya fabriker om
efterfrågan på en vanlig produkt
stiger. Skistar äger över 50% av
anläggningarna i Skandinavien tror
jag, vilket är en guldsits som få
förstått värdet av ännu så länge.
ITAB - fint företag som värderas för
lågt.
Kabe - dito. Husvagntrenden lär
hålla i sig. Avkastning på EK efter
skatt ca 14%. Avkastningskrav 8%,
ändå värderas företaget inte mycket
över eget kapital.
Klippan - de svåra åren är förbi.
P/E-talet ligger på 5 - 6.
Human Care - alltid en vinnare på
sikt.
Aros Quality Group - aktietorget. EK
per aktie 30 kr. Mycket god
räntabilitet, aktien borde kosta
minst 55 kr.
Bylock & Nordsjöfrakt. Omsättning
1800 mkr, börsvärde 250 mkr. Sysslar
inte med oljetransporter. En
chansning visst, men kan gå hem.
Direktavkastning 8%.
SÄLJTIPS:
Sonesta - se motivering nedan.
|
 |
Mr Rockefeller
|
Marie
|
2002-08-14 17:09:40
|
|
|
några köptips?
|
 |
-> Rondecorules
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-14 16:29:50
|
|
|
...eller är det just sopor som bitr.
miljöministern skulle arbeta med att
sortera... ;-)
|
 |
Uppdrag Granskning
|
Rondecorules
|
2002-08-14 16:10:30
|
|
|
Bedminster fick en hård granskning,
av reportrarna, tyvärr gjorde deras
arbete, att det väsentliga åter igen får komma i skymundan, -nämligen att med vissa finjusteringar, så är kanske detta den utmärkta processen,vi behöver för
sophanteringen...!!
Om "huvuden ska rulla" må vara hänt,
bara processen rullar vidare..:O)
med mer sopor att ta hand om...!!
bitr. miljöministern gjorde ett opåläst intryck, hon skulle inte få sortera mina sopor iaf.
mvh.
Rondecorules
|
 |
Uppdrag granskning
|
insider
|
2002-08-14 09:21:13
|
|
|
Vinklingen var den att Bedminster gör två STORA fel och ett antal små.
De stora är:
1 Bedminster tänker tjäna pengar på sopor.
2 Bedminster kräver inte att alla sorterar allt hushållsavfall.
De små var lukten, att bryta mot tillstånd, ljuga etc.
Personligen tycker jag inte att de två stora felen är fel utan rätt, men jag är ju kapitalist.
|
 |
Bedminster
|
KYLIS
|
2002-08-13 22:03:57
|
|
|
http://www.svt.se/granskning/main.htm
Där kan ni chata om ämnet om ni känner för det eller bara läsa vad som avhandlades i programet, en del direkta anknytningar till Bedminster, tyvärr ej så bra vinklat för fd IM-Bolaget Rondeco (nu Bedminster)
|
 |
Bedminster
|
KYLIS
|
2002-08-13 21:58:34
|
|
|
Bedminster på "Uppdrag granskning" TV 1
Någon kommentar, av Deranks insatte skribent?
|
 |
Sonesta
|
KYLIS
|
2002-08-13 21:45:27
|
|
|
Stilles aktieägare kommer efter det genomförda samgåendet att ha cirka 86 procent av kapitalet och rösterna i bolaget genom den apportemission som nu sker. Då det inte handlar om några större tillväxtprognoser så finns det nog inte så många anledningar att rekommendera bolaget i dagsläget, nog bäst att låta företaget ta form och se vad effekterna blir. Sonestas resultat har ju pendlat på 1 mille när, upp eller när så namnet STILLE! är rätt passande och fortsättningsvis så lär nog ingen dramatisk vändning i avseende av detta ske.
|
 |
SäkerPåSinSak
|
DuncansJourney
|
2002-08-13 16:00:43
|
|
|
Du har helt rätt. Men vad jag avsåg angående resultat var det nya Sonesta/Stille, dvs för tidigare år en summering av bolagens resultat. Och i det nya bolaget väger Stille betydligt tyngre än gamla Sonesta.
|
 |
DuncansJourney
|
SäkerPåSinSak
|
2002-08-13 12:04:14
|
|
|
Du vet lika bra som oss andra att Sonesta hela tiden pendlar mellan vinst och förlust på 1-2Mkr.
Bolaget har nu varit noterat ett antal år, och fortfarande blir det ingen fart på vinsterna, trots att man "lovade" vinst redan för 4-5år sedan.
Sonesta är säkert en tryggare placering än tex Obducat, men potentialen är också oerhört mindre.
|
 |
Sonesta
|
DuncansJourney
|
2002-08-13 11:30:58
|
|
|
Förlustgivande i år ja, men 2003 ska det enligt prospektet bli svarta siffror (det har det även varit tidigare år). Man kan väl inte basera en värdering på bara resultatet under 1 år? Ta t.ex. Obducat, som värderas till gissningsvis 10 gånger årets omsättning. Det bolaget har aldrig gått med vinst och kommer inte att göra det i år heller (men förhoppningsvis senare).
Har inte prospektet för Sonesta/Stille till hands, så jag kan inte komentera dina siffror om det egna kapitalet. Men att man tar upp kostnader man haft för att utveckla en produkt som en tillgång är inte ovanligt, och jag ser inget fel i det.
Vad jag egentligen vänder mig mot är ditt tvärsäkra uttalande om värdet på Sonesta, som du inte alls motiverat.
|
 |
Sonesta
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-13 11:06:31
|
|
|
Skälet är naturligtvis att denna
omsättning är förlustgivande, vad
trodde du? Det är ju i prospektet som
jag hämtat dessa uppgifter.
Dessutom spelar det väl roll att det
egna kapitalet är utraderat.
|
 |
Sonesta
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-13 11:06:11
|
|
|
Skälet är naturligtvis att denna omsättning är förlustgivande, vad trodde du? Det är ju i prospektet som jag hämtat dessa uppgifter.
Dessutom spelar det väl roll att det egna kapitalet är utraderat.
|
 |
Sonesta
|
DuncansJourney
|
2002-08-13 11:02:15
|
|
|
Mr Rockefeller, för mig är det obegripligt hur du utan vidare kan fastslå att värdet på Sonesta ska var max hälften av din för året uppskattade omsättning. Utan att ha någon aktuell statistik så är jag övertygad om att ett genomsnittsbolag på börsen värderas högre än omsättningen.
Dessutom brukar man ju blicka litet längre framåt än ett knappt halvår.
Jag föreslår att du läser prospektet som kom igår (om du inte redan gjort det) och återkommer med en motivering som man kan förstå.
|
 |
Sonesta, forts
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-12 22:57:47
|
|
|
Efter att ha tittat närmare på
siffrorna ser jag att efter avdrag
för goodwill och aktiverat arbete för
egen räkning är faktiskt det egna
kapitalet nere på 100.000 spänn.
Förra gången tittade jag på hur det
var vid årsskiftet; sedan dess har
bolagen förlorat rejält med pengar.
Ja, Framfond har nog varit den
ivrigaste förespråkaren av Sonesta.
Vi fåt hoppas att han har rejält med
Parisab som kan äta upp förlusten på
Sonesta.
|
 |
Mr Rockefeller
|
SäkerPåSinSak
|
2002-08-12 21:34:21
|
|
|
Och vad säger Framfond som nog varit den mest ivriga förespråkaren för Sonesta ?
|
 |
ISEC
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-12 19:04:20
|
|
|
Rätt så intressant diskussion på www.aktietips.com mellan undertecknad och en branschkännare med signaturen "varför", för den som är intresserad av ISEC.
|
 |
Sonesta-aktien värd högst 25 öre.
|
Mr Rockefeller
|
2002-08-12 18:20:37
|
|
|
Sonesta-aktien är inte värd mer än
max 25 öre. Efter samgåendet med
Stille finns det drygt 200 milj
aktier i bolaget. Eget kapital uppgår
till 6 mkr, när man dragit ifrån
goodwill och aktiverat arbete.
Rörelsen omsätter 100 mkr men visar
ett negativt resultat. Summa
summarum, värd max 50 mkr, vilket
blir knappt 25 öre per aktie.
Vi har sålt det sista vi hade idag.
Vad säger dallas58?
|
 |
God Man
|
sixten
|
2002-08-11 21:43:31
|
|
|
Jag uttryckte mig lite klumpigt tidigare - vad jag menade var att jag vill investera i verksamheter som jag tycker är sunda/roliga/intressanta etc. Skandia har visserligen varit mycket framgångsrika (även om de haft det lite knackigt på sista tiden) så de skulle kunnat kvalificera som tillväxtbolag men jag har valt att passa just pga att jag tycker att det finns alldeles för mycket fonder, investmentbolag etc och för lite direktägande.
|
 |
sixten
|
GodMan
|
2002-08-11 14:47:29
|
|
|
Investmentbolag som tex Investor eller Svolder kan ses som att "köpa aktiefonder".
Skandia däremot förvaltar sparares pengar, vilket dom tar betalt för.
Det där vet du ju såklart redan, men ditt svar kunde nästan tolkas som om du undvek Skandia eftersom du inte gillar att fondspara, och då blir det lite bakvänt så att säga.
Förövrigt håller jag med dig om att "själv är bäste dräng", därför undviker även jag - i princip - att spara pengar i aktiefonder.
Dom enda fonder jag har är så kallade tillväxtmarknader, som Kina, Ryssland osv. Detta pga enkelheten att via fonder, kunna vara "med" på dom marknadena, samt att man kan för lite om dessa bolag. Man har nog med att försöka hålla koll på dom Svenska bolagen.
|
 |
God Man
|
sixten
|
2002-08-11 13:33:54
|
|
|
OK, jag håller med dig i mycket av det du skriver - jag är inte heller övertygad om att vi sett botten ännu men jag tror ändå att det redan idag finns en hel del som är billigt. Själv har har jag dock för lite tid för att leta fram guldkornen varför jag tänkte försöka få lite tips...
Beträffande Skandia så kan jag inte bolaget - jag gillar inte fonder allmänt sett utan tycker att direktägande är sundare och jag försöker investera lite grand med hjärta också.
Lycka i alla fall med dina investeringar och kom gärna med tips till oss andra om du känner för det...
|
 |
sixten
|
GodMan
|
2002-08-11 11:10:05
|
|
|
Av princip så ger jag ogärna konkreta aktietips (även om det faktiskt hänt).
Anledningen till mitt citat "Å andra sidan finns det mycket som är billigt", ska mer ses som att man INTE ska göra misstaget att "fastna" för en specifik aktie.
För att ta ett exempel:
Många småsparare tycks ha fått Ericsson på "hjärnan". Visst, aktien har gått ner mycket från ATH, och den kanske t.om är köpvärd idag, men....börserna består faktiskt av 1000-tals aktier så innan man köper Ericsson, bör man åtminstonde titta på allternativa placeringar.
Då jag fortfarande har en något tveksam inställning till börsen, så har jag inte heller så mycket tips att dela med mig....inte i dagsläget i alla fall, men.....Skandia tycker jag ser mycket attraktiva ut på nuvarande nivå, och jag har faktiskt passat på att köpa några poster.
Skulle tex definitivt välja Skandia före Ericsson.
När det gäller Ngm-listan, så har jag ju tidigare nämt Konftel. Det har ju inte heller varit någon lysande placering, men trots allt så står jag fast vid att som krydda så är Konftel klart intressant.
Tror faktiskt det bolaget kan bli något riktigt stort på sikt.
När jag själv anser det börjar bli dags för köp rent allmänt, kommer också mina köprekar att bli fler.
|