 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
SBI
|
sixten
|
2000-08-07 13:13:44
|
|
|
Kurs 5 mot 5.50, så min gissning var inte helt upp åt väggarna. Nu får vi se om det fortsätter upp?
|
 |
Dagens köpsetuper
|
TekniskAnalys.com
|
2000-08-07 12:33:41
|
|
|
Köpsetuper bildades den 4/8 i följande aktier: ATCO A, HOLM B, DROT B, SALA B, SVOL B, TORN, WSON B, PERS B.
Läs mer på http://www.tekniskanalys.com om när dessa infrias och vad som gäller då.
|
 |
Högrisk- /Isv
|
Anastasia
|
2000-08-07 12:10:14
|
|
|
Jag har nästan bara högriskaktier idag.Det är farligare men mycket roligare än att sitta med ex. Volvo,skogsaktier eller liknande.
|
 |
SBI
|
IM-specialisten
|
2000-08-07 11:41:17
|
|
|
"NY TELLUS VERSION PÅ FREDAG
Ny version av Tellus nu på Fredag den 11/8.
Information är utsänd till berörda."
Är det månne så att man äntligen kan börja se hela orderdjupen samt kunna lägga in mer än dagsordrar?
Hösten ser mycket spännande ut, och jag bara myser till nyheterna om dom utländska akörerna presenteras :-)
Mvh
|
 |
SBI
|
Källström
|
2000-08-07 11:41:03
|
|
|
Otroligt kul det här med SBI.
När man sitter fulltankad som jag vill man bara se raketen flyga iväg som idag!
GO GO SBI GO !!!
|
 |
Isv
|
Lars Åke
|
2000-08-07 11:21:49
|
|
|
Precis det jag varnade om i våras sitter du nu och säger.
Skillnaden är att då fick jag på nöten av dig när jag sa att
kurserna skulle falla tillbaka.
Är fortfarande mycket nöjd med att jag fick drygt 3:- för mina Tagmaster,
även om dom var uppe i hela 5:-
|
 |
>Anastasia
|
Isv
|
2000-08-07 10:25:52
|
|
|
Nej, men du är naturligtvis medveten om att risknivån är hög bland innovationsföretagen. Risken med Tagmaster handlar, menar jag, dock inte om att man förlorar sina pengar i en konkurs. Företaget är i dag så etablerat på så många marknader att den risken nog får anses vara mycket liten. Den stora risken är snarare att man inte ytterligare klarar av att marknadsmässigt expandera och i stället utvecklas mot att bli en liten underleverantör till större aktörer. En tendens finns idag till att man i allt större utsträckning tjänar sina pengar som OEM-partner. Dock driver man egna och spännande utvecklingsprojekt som, så vitt jag kan se, har alla möjligheter att lyckas.
Ett förtydligande: När jag skriver att jag tror att det tar flera år innan man får någon verklig snurr på försäljningen, menar jag att det tar flera år innan man kommer att vara uppe i en omsättning som överstiger 100 miljoner.
Annars är det väl så att det nuvarande läget på småbolagslistor är en sund korrektion som nu, vad gäller en del bolag, slagit över åt andra hållet. Detta är inget konstigt, vi har sett det förr. Ta Cashguard som exempel, som faktiskt med psykologi jagades upp till den svindlande summan av 30 kr/aktie. Nu står Cashguard i runt 14 kr, vilket innebär en hög, men något mera rimlig, värdering.
Men marknadens minne är som bekant mycket kort och människans girighet är mycket stor. Vi kommer att se nya sanslösa kursrusningar i framtiden, men det dröjer väl något år innan det är dags igen. En hel del blödande förslustsår måste i alla fall nödigt hinna läkas innan dess.
|
 |
SBI
|
sixten
|
2000-08-07 10:13:43
|
|
|
Kurs i SBI Köp 4.50 ingen sälj senast 5.00. Ser lovande ut.
|
 |
Vinnare / Obducat
|
sixten
|
2000-08-07 10:04:37
|
|
|
Vet du något om riktkurs? Kanske får vi se rally även i Obducat förut SBI?
|
 |
Tagmaster
|
Anastasia
|
2000-08-07 09:39:27
|
|
|
Hej isv.Tack för ditt uttömmande svar.Det låter ju inte alltför hopplöst för företaget.
|
 |
Robux
|
sixten
|
2000-08-07 08:06:02
|
|
|
Om e-marknadsplatserna tar 37 % av e-handeln mellan företag (låter som en mycket exakt profetia vilket det givetvis inte är) så innebär detta mycket stora möjligheter för Robux: e-handeln mellan företag kommer att bli mycket omfattande. Vi talar inte längre om miljarder utan snarare om biljoner som denna handel kommer att omsätta (1 biljon = 1 000 000 000 000). Robux kan här bli en av flera leverantörer av infrastruktur tack vare sitt elektroniska handelssystem. När en marknadsplats väl är inarbetad så blir det svårare för konkurrenterna att komma in (svårare för aktör nr 2 att få bra likviditet på sin marknadsplats). Detta kan ge goda marginaler för den som äger marknadsplatsen. Huruvida Robux lyckas eller ej beror väl (som alltid) på Robert mfl. i bolagets ledning. Om Boxarn har rätt om deras kapacitet så ser det alltså ljust ut för Robux.
|
 |
Robux
|
sixten
|
2000-08-07 07:54:07
|
|
|
Beträffande Robux och användningsormåden för deras handelssystem så står det en liten artikel i DI:
"Elektroniska marknadsplatser står för 37 procent av all e-handel mellan företag år 2004. Det spår analysföretaget Gartner Group i en undersökning.
E-marknadsplatser kännetecknas av att de samlar många säljare och köpare på samma plats. De marknadsplatser som kommer att överleva är enligt Gartner Group de som nischar in sig.
"De som tror att de kan leverera helheten är dömda till att misslyckas. De som överlever är de som hittar en
nischad marknadsposition", säger Evelyn Cronin, senioranalytiker på Gartner Group.
Enligt Gartner Group är det tre affärsmodeller inom e-marknadsplatser som kommer att dominera.
Dessa är de som erbjuder branschoberoende tjänster, exempelvis logistiktjänster, marknadsplatser som ersätter en del av dagens spotmarknader och auktioner, samt marknadsplatser för integrerade tjänster.
"Varje bransch kommer att använda två till tre marknadsplatser för sin handel", säger Evelyn Cronin.
Utvecklingen kommer att skilja sig åt mellan USA och Europa eftersom fler handlar elektroniskt via webbplatser
i USA."
|
 |
dave
|
tokyojoe
|
2000-08-07 00:36:07
|
|
|
Citat Jelmar
Här kommer lite info om Robux.
Robux IT Holding (f d IMI) som noteras på SBI:s innovationslista är ett
mycket litet och ännu tämligen okänt IT-bolag. IMI, som stod inför
konkurshot, genomförde för några månader sedan två nyemissioner i
samband med rekonstruktionen. I den första kvittades fordringar mot nya
aktier i bolaget. Den andra emissionen, som riktades till aktieägarna, tillförde
bolaget ca 9 milj. I samband därmed bytte bolaget namn till Robux IT
Holding.
Robux förfogar över IM:s handelssystem som kan beskrivas som ett system
för marknadsplatser på internet. Signaturen Boxarn på Derank har beskrivit
vilka enorma framtida möjligheter detta kan erbjuda. Pengarna som flöt in vid
nyemissionen ska användas till att vidareutveckla och marknadsföra
handelssystemet. Vidare ska kassan, samt ett bemyndigande att emittera
ytterligare 40 milj aktier, användas till företagsförvärv inom IT- området. Ett
företag har redan förvärvats, IT-Compagniet, och förhandlingar förs med
ytterligare några företag. IT-Compagniet verkar vara ett väletablerat och
lönsamt företag som nu tänker expandera och söker nya medarbetare.
Styrelseordföranden i Robux, Robert Rehbinder, är en mycket kompetent
och hårdjobbande person som dessutom har ett stort kontaktnät.
I Robux finns 73 milj aktier. Med nuvarande aktiekurs är bolagets totala
marknadsvärde extremt lågt och skulle vara en liten munsbit för något större
IT-bolag som vill ta bakvägen till börsen och dessutom få Robux verksamhet
på köpet. Hemsidan, www.robux.com, ligger nere för tillfället men ska
omstruktureras den 1 aug. Det är nog inte uteslutet att vi snart får intressanta
nyheter från bolaget som kan få kursen att börja stiga. Från dessa låga nivåer
kan det bli en kursraket.
Robux ingår i min portfölj, tillsammans med Cellpoint, BossMedia, Effnet och
Obducat.
|
 |
ROBUX
|
dave
|
2000-08-06 22:30:10
|
|
|
Jag har tittat på deras hemsida men förstår ändå inte riktigt vad dem håller på med, någon som kan förklara?
|
 |
Obducat
|
Vinnare
|
2000-08-06 21:15:01
|
|
|
Stockpicker rekommenderar köp i veckans nummer!
|
 |
>Anastasia
|
Isv
|
2000-08-06 18:13:24
|
|
|
Jo, Tagmaster borde ha gått bättre, men det beror på vad du menar. Menar du företagets resultat, eller menar du aktiens värdering?
Tagmaster arbetar i en branch som spåddes en lysande framtid för fem år sedan, med en 30% marknadstillväxt per år. Riktigt så bra har det ännu inte blivit. Marknaden har utvecklats trögt och Tagmaster, som är helt beroende av en global marknad för sin överlevnad och sin utveckling, har fått arbeta hårt med att få fäste på de olika marknaderna runt om i världen. Sådant tar tid och kostar. Tittar man på omsättning och resultat, har Tagmaster stadigt gått framåt och genererade förra året, för första gången en vinst. Att aktien backat så hårt sena toppen i februari, har dels att göra med ett svagt avslutande kvartal förra året och med ett svagt första kvartal i år, med att man av någon anledning som jag inte vet, har tappat folk bl a. på teknikutvecklingssidan, men framför allt med den sättning som hela IT-branchen och många av IM-aktierna drabbats av under våren. Företaget arbetar seriöst och metodiskt med att bygga upp en global marknadsförings- och försäljningsorganisation och fokuserar på de stora marknaderna. Man har särskilda, enskilt ägda, försäljningsföretag i Kina, TagMaster ltd. och i USA, TagMaster inc. och man har avtal med ett flertal av de i branchen riktigt stora distributörerna. Ingenting tyder på att den teknik man säljer är omodern och vi vet att man utvecklat en hel rad uppmärksammade mjukvaruapplikationer för olika ändamål.
Jag kan, i dag, inte se något verkligt hot mot en kommande omsättnings- och vinsttillväxt, men det kommer antagligen att ta ytterligare några år innan man får någon verklig snurr på försäljningen. Man bör alltså ha tålamod, men väger du potential och hur långt man kommit i marknadsbearbetning mot t ex Sonesta, är aktien i dag mycket billig.
|
 |
Tagmaster.
|
Anastasia
|
2000-08-06 15:36:55
|
|
|
Jag är inte särskilt bevandrad bland småbolagsaktierna men har några olika.En som jag tycker genomgående har gått dåligt är Tagmaster,och jag undrar om någon kan tala om för mig varför.(Borde inte Tagmaster gå bättre?)
|
 |
boxarn
|
vonk 69
|
2000-08-06 15:33:20
|
|
|
Du har skrivit vad jag tycker lysande inlägg på denna sida.
Det vore en höjdare om du kunde skriva dina analyser på börsnack också, det är mest robux jag tänker på . Jag erkänner att jag är aktieägare i robux och jag antar att robux är ett ganska okänt bolag för de flesta aktie handlare , men jag tror att du är mannen att ändra på det!
mvh vonk69
|
 |
Bedminster AB Hemsidor
|
Isv
|
2000-08-06 11:16:22
|
|
|
Någon som vet om och när Bedminster AB skall skaffa sig en hemsida användbar i marknadsförinsarbetet? Som det nu är finns det, vad jag vet, två hemsidor, www.bedminster.se, som är helt oanvändbar om företaget har som målsättning att bli en aktör på den globala marknaden, eftersom den är på svenska! Det finns en sajt till, www.bedminster.com, som över huvudtaget inte har något med det svenska Bedminster AB att göra. Kontaktsidan uppdaterades i oktober -98 och anger amerikanska kontaktnamn och adresser. Äger inte Bedminster AB hela Bedminsterkonceptet? Finns det kvar ett amerikanskt BBC som är fristående från Bedminster AB?
Finns det någon ytterligare Bedminstersajt?
Vad skall eventuella kunder tro?
Vad tror/vet ni andra?
|
 |
Re:Sixten
|
PLURA
|
2000-08-06 10:48:51
|
|
|
Volymen på SBI holding när den har gått ner har varit väldigt låg.
Jag tror att det var EN säljare som började sin utförsäljning när kursen var 7,00:-.
När sen kursen började falla, så var det många små aktieägare som fick panik.
En del som har sålt, var nog med på nyemission på 1,35:-.
För att kursen nu ska börja stiga rejält, så krävs det att någon NY stor aktieägare kliver in, detta för att bryta aktiens negativa trend.
Sedan Tellus drog igång 8-9/6 så har aktien varit nedgående.
Jag tror också att rapporten den 17/8 kommer att vara väldigt dålig.
MEN det intressanta kommer att bli eventuella Nyheter som presenteras.
Jag säger som BOXARN, framtiden blir intressant för SBI.
Ha´de.....
|
 |
Marie/Robux
|
Boxarn
|
2000-08-06 10:20:31
|
|
|
Vad Robux "betalat" för IT-Compagniet är nog
inte av så stor betydelse. Det rör sig dock
om ett företag med för närvarande bara tre
anställda. Jag instämmer med "sixten" att
det väsentliga är IT-Compagniets kompetens -
och kanske än viktigare - företagets möjlig-
heter att utvecklas och att Robux nu har ett
IT-företag så att säga "in-house" som kan
tjäna som en plattform för att utveckla
andra företag som Robux är intresserat av.
|
 |
Slicker/Turkronan
|
Boxarn
|
2000-08-06 10:00:14
|
|
|
Det jag tror mig ha snappat upp om företa-
get är att det utvecklar ett handelssystem
för aktiehandel. Ja, faktiskt! Företaget
har personkopplingar till Skribo Font, ett
enligt rykte välskött företag som också är
noterat på Aktietorget. Men de här uppgif-
terna får du ta med en nypa salt. De är ba-
ra hörsägen.
|
 |
Robux
|
Boxarn
|
2000-08-06 09:42:46
|
|
|
Ny information är att företaget avser att
investera inom segmentet "Innehållsleveran-
törer på Internet". Det är nog ingen djärv
gissning att ett sådant företag redan finna
i "pipelinen".
Företaget värderas för närvarande i inter-
vallet 20-25 miljoner kronor. Med 5.000 ak-
tieägare - och riskvilliga sådana - så är
denna värdering enligt min uppfattning helt
enkelt inte rimlig, hur märkligt det än kan
låta för de som använder mera traditionella
mått för att värdera ett företag. Bakgrunden
till denna min inställning är att så många
riskvilliga aktieägare öppnar upp stora möj-
ligheter. Och jag tror att ledningen så
småningom kommer att exploatera denna "till-
gång".
Jag lär återkomma med flera infallsvinklar
på företagets möjligheter. Här skall bara
nämnas att "on-line investment banking" är
en nisch som såvitt jag vet ännu ingen "lagt
beslag på" här i Sverige. En sådan verksam-
het där Robux skulle fungera som ett "fil-
ter" - för att säkerställa en viss kvalitet
på företagen och dess prospekt - mellan fö-
retagen och investerarna är lämplig bland
annat med tanke på från vilken "miljö" före-
taget härstammar, styrelseordförandes bak-
grund och karaktären hos de investerare som
Robux "förfogar" över. Lägg därtill att man
förfogar över ett handelssystem genom vilket
aktierna i de emitterande företagen kan
handlas direkt via Internet och vi har en -
alltså tillsammans med möjligheten att dist-
ribuera prospekten enbart via Internet -
mycket kostnadseffektiv modell för investe-
ringar och handel i aktier. En något annor-
lunda och slagkraftigare modell för den
ursprungliga "IM-tanken", alltså! Men som
sagt, kanske mera om detta vid ett senare
tillfälle!
|
 |
SBI
|
Boxarn
|
2000-08-06 09:21:30
|
|
|
Vad har hänt? Är det något på samarbet mel-
lan SBI och DI på gång bakom kulisserna? El-
ler var artikeln skriven av någon sommarvi-
karie som inte är medveten om DI:s policy i
fallet SBI? Eller köpte journalisten ifråga
aktier i SBI under den gångna veckan med av-
sikt att sälja under den kommande? Skämt(?)
åsido så var artikeln upplyftande. Förutom
att aktiemäklarna är positivt inställda till
handelssystemet och samtliga större aktörer
har anslutit sig så finns det anledning att
uppmärksamma två andra samarbeten som SBI nu
verkar rikta blickarna mot:
I/ med utländska aktörer
II/ med utländska marknadsplatser
I. De 8 utländska aktörer som SBI ligger i
SLUTFÖRHANDLINGAR med kan väl knappast vara
andra än utländska - kanske "bara" nordiska,
men ändå! - AKTIEMÄKLARE/FONDKOMMISSIONÄRER.
Om/när dessa ansluter sig så får vi väl anta
att omsättningen kommer att stiga något -
men kanske ändå bara marginellt. Det vill
säga om ingenting ytterligare görs från
SBI:s sida!
Här finns det emellertid anledning att ta
fasta på den "programförklaring" som SBI av-
ger på sin hemsida. Man nämner där de
"tjänster" som man erbjuder de tillväxtföre-
tag som man siktar in sig på:
A. Marknadsplats
B. Informationsservice
C. Internationell synlighet
Vad gäller A så har den så smått börjat fun-
gera och vi kan väl utgå från att de problem
som återstår inte är av den omfattningen och
komplexiteten att de inte så småningom kan
avhjälpas.
Man kan knappast tolka B och C på annat sätt
än att den information som man hjälper före-
tagen att utforma om sig själva även kommer
att riktas till en internationell "publik".
Av detta följer också att om denna informa-
tion utformas på ett "professionellt" sätt
så blir - förutom att omsättningen även ökar
som en följd av bättre information till och
ökat intresse från inhemska investerare -
kanske ändå inte omsättningsökningen som
härstammar från de utländska aktörerna så
marginell som man annars skulle kunna förmo-
da. Och vi får väl också anta att skaran av
internationella fondkommissionärer anslutna
till SBI:s marknadsplats successivt kommer
att växa.
Men det finns ytterligare en annan effekt av
en sådan här internationell exponering. Och
det är att fler företag blir benägna att an-
söka om notering hos SBI. Internationell
synlighet är många gånger viktig inte bara
för kapitalförsörjningen utan också som en
integrerad del av affärskonceptet. En "pro-
fessionell" informationsservice och företa-
gets och aktiens exponering mot utländska
investerare är definitivt ett "säljargument"
för SBI i detta sammanhang. Och ju fler och
"bättre" företag som "är listade" desto hög-
re status kommer marknadsplatsen att få -
vilket i sin tur kommer att locka till sig
ytterligare andra företag, osv.osv. Med and-
ra ord så kan den berömda snöbollen komma
att börja rulla.
Tilläggas kan också att Sveriges rykte som
föregångsland inom det nu heta "wireless"-
området torde underlätta för SBI att knyta
utländska aktiemäklare till sig. I dagens DN
kan vi också läsa om att Sverige toppar EU:s
uppfinnarliga som utgår från "hur medlems-
länderna anpassar sig till nya sätt att tän-
ka och till förmågan att skaffa fram risk-
kapital och att utveckla ny kunskap." I en
annan nästan helsidesstor artikel i samma
tidning skrivs det om teknik- och veten-
skapsparker som växer upp som svampar ur
jorden och om hur därur föds nya företag.
Sammanfattningsvis: En "professionell" in-
formationsservice är A och O för SBI:s fram-
tida möjligheter, dels därför att den direkt
kommer att påverka aktiehandelns omfattning
och dels därför att den kommer att vara ett
argument för "nya" företags listning hos SBI
och därmed också påverka den "bas" som utgör
underlag för denna aktiehandels omfattning.
II/ När det gäller samarbeten med utländska
marknadsplatser - det har talats om paral-
lellnoteringar i detta sammanhang - så är
det litet svårt att få ett grepp om hur des-
sa kommer att se ut och vad det kan innebära
i intäkter för SBI. Men det torde stå helt
klart att sådana här samarbeten på liknande
sätt som utländks aktiemäklares inträdande
på scenen får den effekten att de listade
företagens internationella exponering/syn-
lighet ökar. Likaså torde sådana här samar-
beten öka SBI:s och marknadsplatsen status.
Även dessa samarbeten kommer alltså att öka
tillströmningen av företag till marknads-
platsen.
Vad gäller halvårsrapporten så kan den nog
som signaturen "Milton" befarar bli en "ry-
sare" - även om man haft intäkter från den
informationsverksamhet man ärvt från "det
gamla" SBI. Det är nog ingen vågad gissning
som samma signatur gör att det i samband med
rapporten kommer att presenteras nyheter -
kanske "sparade" sådana - i syfte att förta
effekten av de redovisade förlusterna. Och
jag tror att det finns goda skäl att blicka
just framåt.
Den omstrukturering bland världens börser
som nämns i DI:s artikel kommer att fortsät-
ta i takt med teknikutvecklingen. Denna dy-
namik kommer också att ge upphov till nya
risker, utmaningar och öppningar. Mellan SBI
och de många "spelare" som nu är på väg att
dras in i företagets sfär kommer med all
sannolikhet en intressant interaktion att
börja utspela sig. Personligen tror jag att
SBI inom några få år kan komma att verka
inom delvis andra områden än de idag för-
handenvarande och att vi alltså kan komma
att få se ett annat SBI än det vi ser just
nu. Jag tror alltså att vi som följer före-
taget har en spännande resa att se fram
emot.
|
 |
Drägget
|
Boxarn
|
2000-08-06 08:34:40
|
|
|
Tack! - för en uttömmande och glasklar in-
formation.
|
 |
SBI
|
sixten
|
2000-08-06 00:29:58
|
|
|
Vad tror panelen om kursen i SBI på måndag? Själv gissar jag på kurser över 5 kr på måndag. Senast betalt i fredags var 3.70, köp 3.70 och sälj 4.00.
|
 |
SBI H och DI
|
Visst
|
2000-08-05 23:30:54
|
|
|
Di som tidigare på ett skamligt sätt
massakrerat SBI H har anslagit en halvsida,
som till egenligen är en skafferistädning
av välbekanta fakta. Möjligen med undan-
tag av " åtta utländska preumtiva kunder "
Som gammal IM fan och SBI B ägare är jag luttrad och vill absolut avråda från att sälja i år och
att också invänta rapporten före nyinvestering.
Betrakta aktien det den är idag en lott men om
ett år kanske en cashgard jo men
|
 |
CashGuard-Ny storsäljare på gång
|
Havsöring
|
2000-08-05 22:05:30
|
|
|
Från Leif Nordqvist.
|
 |
Re Milton
|
SäkerPåSinSak
|
2000-08-05 21:24:16
|
|
|
Ja rapporten blir
säkert dålig.
Men hur tror du
det ser ut nästa år?
Snacka om turn-oround
i SBI-H
|
 |
SBI
|
Källström
|
2000-08-05 21:15:17
|
|
|
Nästa vecka blir det åka!!!
Nu känns det bra att vara SBI-anhängare.
|
 |
SBI Holding
|
BG
|
2000-08-05 16:30:37
|
|
|
Köp snarast.Kraftig ökning i veckan
|
 |
SBI Holding.
|
Milton
|
2000-08-05 16:15:12
|
|
|
Var beredda på en resultatmässig kalldusch när rapporten dyker upp om ett par veckor. Dock, finns möjligheten att intressant information lämnas (som sig brukar då det gäller dåliga resultat). Har SBI Holding någonsin överraskat positivt?
|
 |
Isv
|
IM-specialisten
|
2000-08-05 15:26:43
|
|
|
Har absolut inget att invända i det resonomanget. Jag tänker dock ge dom ett år i alla fall. Har dom inte fått ordning på handeln till dess lär det väl vara försent att sälja.
Men det är i så fall en smäll man får ta. Därför är riskspridning A och O, i synnerhet när det gäller den typ av bolag som Sbi-h representerar.
|
 |
>IM-specialisten
|
Isv
|
2000-08-05 15:22:08
|
|
|
Jag är en långsiktig placerare och är därmed utrustad med ett mycket stort tålamod. Som jag tidigare skrivit gäller det även för SBI. Dock skall man inte förväxla tålamod med flathet. Ljuger SBI dig rakt i ansiktet och säger att man inte förstår att det, på SBIs listor, inte går att lägga annat än dagsorder, skall man som aktieägare reagera snabbt och tydligt och markera att man inte är en godtrogen idiot. Godtrogna idioter blir nämligen i dessa sammanhang, förr eller senare, av med sina pengar.
|
 |
Liten handel på M
|
Hasse
|
2000-08-05 15:06:14
|
|
|
Varför handlar det inte mera på IM?
Kurserna är ju otroligt låga, ta tex Sonesta,
vilket inte är någon risk aktie, med tanke på
företagets historia.
Även om kursen skulle falla lite till, så kan man inte köpa 10 000 tals på en dag. Vill man tanka hem billiga aktier så är NU rätta tillfället.
Jag har inte hört/läst att det går sämre för företaget NU, än i våras då den stog i 6,20.
|
 |
Isv
|
IM-specialisten
|
2000-08-05 13:24:04
|
|
|
Som sagt....tålamod. Håller med om att det tagit för lång tid med det mesta, men som sagt så bygdes inte Rom på en dag.
Nu kommer det bara bli bättre och bättre.
|
 |
Havsöring
|
Vinnare
|
2000-08-05 12:46:58
|
|
|
Varifrån kommer citatet?
|
 |
Cashguard
|
Loner
|
2000-08-05 12:46:53
|
|
|
Var återfinns citatet?
|
 |
CashGuard-Ny storsäljare på gång
|
Havsöring
|
2000-08-05 12:18:13
|
|
|
Min nya signatur är som synes Havsöring. Min tidigare var Dagligvaruförsäljare sen 1973. Trevlig helg.
|