 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
Mera från DI
|
Dream Team
|
2000-02-18 22:12:38
|
|
|
Inofficiell handel "stör riktig notering"
Kristofer Steneberg
Inte ens de högst värderade bolagen på den inofficiella listan uppskattar handeln med aktier. Flera av bolagen som ska till börsen anser att handeln stör en riktig notering.
"Jag kan inte säga att vi är speciellt glada över att handlas inofficiellt, särskilt eftersom vi är i processen att notera oss på riktigt. Men tyvärr är det något vi får finna oss i", säger Sten Anders Fellman, finanschef på datakomföretaget Dynarc, en av kursraketerna på listan. Ett problem uppstår när bolaget ska noteras eller placera en nyemission på institutionella aktörer. Då är det inte säkert att aktörerna är villiga att betala det pris som småspararna satt på företaget. Och någon större rabatt blir det inte tal om när värdet drivs upp så här mycket, anser en av cheferna på en fondkommissionär i Stockholm.
Saknar inflytande "Den här handeln sätter igång utan att vi har något att säga till om, det påverkar naturligtvis vår väg till börsen", säger Jan Werne, VD på telekomföretaget Utfors. Även Per Bystedt, VD i Spraykoncernens moderbolag Spray Ventures, har tidigare uppgivet konstaterat att han inte kan göra något åt den kraftigt ökande handel som sker i hans bolag. Ett annat problem är att bolagen har svårt att hinna med informationen till alla nyblivna aktieägare. "Man vill gärna kunna agera professionellt när aktien börjar handlas, det har vi knappt möjlighet att göra nu. Vi har en plan att notera oss på riktigt och då vill vi förbereda oss ostört", säger Sten Ander Fellman på Dynarc. Företagen själva kan inte välja om de vill bli listade eller inte. De befintliga aktieägarna, institutioner eller kanske den egna personalen, har rätt att handla med andelar i bolaget. När den handeln blir alltför omfattande, kan en kommissionär eller bank sätta upp kurser på en skärm och bolaget är listat. Men nu vill bolagen till den riktiga börsen. "Många institutioner kan inte tänka sig att handla i ett bolag som är onoterat. Ett publikt bolag, noterat på en riktig börs är bättre genomlyst", säger Sten Anders Fellman. "Även när det gäller när vi ska skaffa nya kunder i utlandet är det en fördel att vara noterat på riktigt, det ger en trygghet för dem", säger han."
Bättre än "gråhandel" Den här sortens handel är väsentligt bättre än att aktierna omsätts i någon sorts gråhandel där ingen information ges publikt. I en marknadsekonomi är det svårt att förbjuda folk att handla med aktier. Vi ställer bara upp med ett fönster för att göra kurserna synliga", säger Patrik Enblad, vice VD på Hagströmer & Qviberg. "Vi har förstått att alla inte är postivia till den här sortens handel."
|
 |
SBI i DI
|
Dream Team
|
2000-02-18 22:06:56
|
|
|
SHB stryper handeln i aktier utanför börsen
-------------------------------------------------------------------------------- Hans-Inge Olsson
--------------------------------------------------------------------------------
Snaran dras nu åt för SBI-listan och de inofficiellt noterade aktierna. Handelsbanken sällar sig till de aktörer som inför restriktioner på den kaosartade handeln i aktierna.
"Handeln är en skamfläck på svensk kapitalmarknad, den befinner sig på stenåldersnivå och fyller inte anständiga krav", dundrar Göran Björling som är chef för Handelsbanken Markets.
Tills vidare stoppar banken aktieköp understigande 50 000 kronor i SBI-aktier och onoterade aktier. Kunderna tillåts inte heller göra limiterade affärer där man sätter upp en bestämd köp- eller säljkurs. "Det är en temporär lösning som vi kan ändra snabbt om handeln i dessa aktier börjar fungera igen. Vi kan inte fortsätta behandla unga och innovativa företag på detta sättet", säger Göran Björling.
Snabba svängningar Kurserna svänger snabbt i de här aktierna och Göran Björling är medveten om att bankens handlare tar på sig extra ansvar genom att inga limiterade affärer tillåts. Utan limit kan kunderna riskera att få betala några kronor extra vid en affär. Handelsbanken sällar sig därmed till de aktörer som beslutat sig för att begränsa handel i inofficiellt noterade aktier, förra veckan beslöt exempelvis Skandiabanken att stoppa handeln helt. En lösning på kaoset med SBI-aktierna och de onoterade aktierna kan dock vara på väg. Stockholmsbörsen har erbjudit aktörerna kring de onoterade aktierna att ta hand om affärerna.
Diskuterar lösning "Det stämmer att vi inlett diskussioner, men det är många parter inblandade och jag vill inte gå in på några detaljer", förklarar Stockholmsbörsens VD Carl-Johan Högbom. Aktörerna är främst SBI-Holding som administrerar SBI-listan där en stor del av aktierna utanför börsen handlas och olika marknadsgaranter som domineras av mäklarfirmor som Aragon, Aros, Matteus, Penser Fondkomission och Fischer Partners. Handeln sker genom ett tidsödande telefonsystem där köp- och säljorder rings in. Telefonköerna kan ofta vara långa och vid häftiga affärsvolymer kan det vara omöjligt att komma fram. "Om förhandlingarna går bra så kan vår lösning gå fort, i princip skulle vi kunna börja handla i en ny aktie med en dags varsel", säger Carl-Johan Högbom. Ett problem är att handeln i aktier utanför börsen som exempelvis Spray, Utfors och Svenska Koppar är mycket lukrativ för de olika aktörerna och alla vill kanske inte släppa greppet över handeln.
|
 |
Obducat
|
Dream Team
|
2000-02-18 22:05:01
|
|
|
Obducats vVD intervjuades i Aktuellts huvudsändning. Det framkom inget av intresse.
|
 |
En sak till innan jag lägger mig för att sova.
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-18 20:12:25
|
|
|
KRASCHEN KOMMER NÄRMARE OCH NÄRMARE!! 2000-02-18 19:58:11 Någon som hört ordspråket "Den som gapar efter mycket..." SLUTA upp att vara så giriga och jaga sista kronan. Detta kommer att sluta illa, tro mig. Räntorna stiger och inflationen tar fart men kurserna fortsätter sin absurda uppgång. Räkna med att dörren blir trång när alla ska ut, oj oj. Ni som sitter med bolag som SCOR, Obducat, Strand, Effnet, ICON och Ericsson kommer att drabbas värst. Inte ens sk "trygga bolag" som Volvo, Astra, Skanska mfl kommer klara sig när KRASCHEN knackar på dörren. Ps. Gud så skönt att sitta likvid :-) mvh /Mr 95%likvid (och 5% investerade i puttar)
|
 |
Hmmm
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-18 20:07:54
|
|
|
Först vill jag tacka för medhållet från Säker... och Espen. Det värmde :-)
Sen - med risk för påhopp - så vill jag upplysa om att DJ ser väldigt svag ut just nu. Ni kan själva följa "dramat" på: http://www.erikssonanalys.com/usa.htm
God natt
|
 |
NordNet fick troligen IM-depåerna på tok för billigt!
|
Dream Team
|
2000-02-18 18:52:14
|
|
|
Från nyhetstjänsten Vision Finans
Mångdubblade mediebudgetar i nätmäklarkriget 2000-02-18 15:22
Nu drar kriget om aktiehandeln på nätet in i tv-rutan. Med tiodubblad reklambudget, utmanar Matteus E-trade, som också dubblar sin satsning i media. I bakgrunden lurar HQ.se, visar Visions granskning. Och det lönar sig - varje kund är värd 20 000 kronor.
Under förra året etablerades flera onlinemäklare. En ny undersökning från HUI visar att de satsar rätt. 25 procent av alla aktiekunder handlar på nätet. Nu slår de traditionella mäklarna tillbaka. Med en marknadsbudget som är tiodubblad ska Matteus positionera sig som en nätmäklare. Den stora marknadsbudgeten kan lätt försvaras med den höga värdering en nätkund har. En aktiekund på internet värderas till ungefär 20.000 kronor, dubbelt så högt som en vanlig portals besökare. Under det dryga halvår som E*trade funnits i Sverige har sajten marknadsförts för drygt 5,5 miljoner brutto. I år kommer denna siffra att vara betydligt högre. Den största insatsen görs i och med att även fonder kommer att kunna handlas, en tjänst som lanseras under våren. Detta visar också skillnaden mellan de tidiga aktietjänsterna och de traditionella mäklarna. Medan HQ.se och Matteus.net nu lägger ner miljoner för att lansera sin mäklartjänst bygger både E*Trade och TeleTrade portaler. Tanken är att alla finansiella transaktioner ska kunna ske från en sajt. E*Trade siktar på att bli en bank och TeleTrade köpte idag JP Försäkringar för att utöka sina tjänster. Matteus satsar i år 20 miljoner på reklam. 10 miljoner på nättjänsten och 10 miljoner på fondkommisionen. Detta är nästan 10 gånger så mycket som lades ner under förra året enligt SIFO.
|
 |
Re:Leibniz/SBI-Holding..kommer VITS verkligen..
|
Bellisimo
|
2000-02-18 18:48:38
|
|
|
"Kommer VITS verkligen att generera en uppgång på 200-300 % ?", ställer du fråga och verkar vara tveksam.Om det bli 200 - 300 % svart att säga men de har utomordentliga förutsättningar att flyta aktiehandel på SBI-listan från "stenåldern" till dataverkligheten.Lyckas de med det, då är det självklart att såväl VITS som SBI-Holding rusar i höjden.Läs följande och begrunda:
2000-02-17
IT-hysterin vållar kaos
Hans-Inge Olsson
Det fortsätter att vara kaos i handeln med inofficellt noterade aktier. Mäklarnas system klarar inte av det stora intresset för många av de populära IT-aktierna.
Samtidigt fruktar många en rejäl nedgång bland IT-aktierna, då kommer det att bli kaos!
"Kaos på nedsidan. Jag vågar inte tänka på en rejäl nedgång och det gör mig orolig", säger Mats Ericson, som är chef för Aragon Sales and Trades. Aragon ansvarar för handeln i sju inofficellt noterade aktier och det är tre personer som ska svara i telefon när andra mäklarfirmor för kunders räkning ringer in order.
Jobbig situation Mats Ericson beskriver situationen bland telefonmäklarna som jobbig och det ringer kontinuerligt på samtliga linjer. Trots att det tidvis varit kaos tycker han att man klarat situationen ganska bra. "Hittills har det varit kaos på uppsidan och jag har en känsla av att det är lättare att missa ett köp på ett par kronor när aktien fortsätter upp än att förlora kronor när man ska försöka rädda sina investeringar i en nedgång," säger Mats Ericson, som samtidigt påpekar att man varnar kunderna för att handeln i dessa mindre bolag inte är lika effektiv.
Underdimensionerade Aragon och andra så kallade market makers har samtidigt lurats av att handeln i SBI-aktier skulle datoriserats redan förra sommaren, men införandet av elektronisk handel har skjutits upp flera gånger och fondkommissionärerna har blivit sittande med sina underdimensionerade telefonsystem. "Vi har trott att datoriseringen av SBI-listan skulle kommit långt tidigare, det hade underlättat handeln på övriga smålistor. Samtidigt är det inte enkelt att bara anställa några personer och tro att de kan börja handla inofficiella aktier", säger Mats Ericson. Mitt i allt kaos med handel i SBI-aktier vågar SBI Holding som administrerar SBI-listan blicka framåt. Datoriseringen kommer inom en månad och vid årets slut ska närmare 200 aktier handlas i systemet. "När den datoriserade handeln är i gång startar vi med de cirka 65 aktier som handlas på SBI och IM. Sedan förhandlar vi om att ta hand om noteringen för andra aktier, bland annat parallellnotering för utländska aktier med svensk koppling", säger Ulf Cederin, som är chef för SBI marknadsplats. Handeln på SBI-listan har varit på väg att datoriseras sedan förra sommaren, men teknikinstallationen har flera gånger tidigare skjutits upp. Men nu är tekniken på plats i SBIs lokaler. SBI fick leveranserna i fredags i förra veckan och just nu sker tester. Första utvärdering sker i slutet av denna vecka och sedan ska ett antal buggar korrigeras under de närmaste veckorna. "Inom tre till fyra veckor ska vi vara i gång med vår datoriserade handel och då ska det vara slut på kaoset."
Har inte fungerat Ulf Cederin erkänner att handeln inte fungerar i dag när volymerna exploderat. Enbart i december var handelsvolymen lika stor som övriga elva månader under 1999. Kulmen kom i början av förra veckan då trycket på SBI-aktierna var det största hittills. Som DI tidigare beskrivit har den icke datoriserade handeln i bolag som Spray, Utfors och andra IT-bolag gjort att delar av mäklarkåren kastats tillbaka till stenåldern. Det är telefonorder som gäller och systemen hos bolagens market makers har inte varit dimensionerade för volymerna och många ilskna aktiespekulanter har gått miste om sina planerade affärer.
Copyright © Dagens Industri 1997-2000
|
 |
> Esben
|
SäkerPåSinSak
|
2000-02-18 18:26:40
|
|
|
Kan bara hålla med dig. Tycker det är löjligt av signaturer som Arvid mfl att hela tiden klanka ner på Simon. Okey, spreaden är stor i tex Tagmaster men faktum är att kursen har backat i princip hela veckan sen rapporten kom. Dessutom så ligger väl i princip samtliga aktier under sina ATH. Analyser var det visst nån som skrev också, tja vill nog påstå att det är en stor bristvara hos fler än Simon.
Nej, sanningen är nog den att så fort nån prickar in vinnare så blir han/hon hyllad, eftersom denne agerar utifrån läsarnas bästa (vem blir glad av att se sina aktier sjunka?), medan den som agerar tvärtom bespottas eftersom denna kan indirekt påverka kursen negativt med sina skriverier.
Stå på dig Simon !!!
|
 |
Pessimister kan vara bra
|
Espen Arnakke
|
2000-02-18 17:59:43
|
|
|
Jag tycker inte det finns anledning att ondgöra sig över t ex Simon Le´ Bon för att han har en pessimistisk inställning till börsutvecklingen. Nog finns det anledning att säga att risken har ökat. NÄr börsen rusar, som den har gjort de senaste månaderna finns utrymme även för de som varnar.
De romerska generalerna hade efter lyckade fälttåg när de kom hem till triumfparaden med en slav som hade till uppgift att säga "herre, kom ihåg att du är en människa. På samma sätt behövs under börsens triumfvagn en slav som säger: "kom ihåg att börsens värdering inte i längden kan avlägsna sig alltför långt från den reala ekonomin".
Låt oss välkomna dessa slavar. Det är då betydlig värre med osakliga och onyanserade angrepp på andra skribenter. Men eftersom sådana inte förekommer på denna sida, nog kan vi tåla några motvalls käringar.
Jag har f ö efter moget övervägande ökat i Paris och kan snart tänka mig att köpa även i Sonesta, efter en liten nedgång till. Annars känns även för mig det mesta fullvärderat, utom Texet förstås.
Sedan, ju längre det går desto större blir raset och kortsiktiga vinster äts upp av tvärt påkomna förluster. Några rejäla räntehöjningar och avkylningar från den gode Alan skulle nog vara bra för alla, faktiskt. Då varar nämligen festen längre i stället för att ta tvärslut.
Men är man tillräckligt kritisk och sträng i sitt urval kan man fortfarande hitta köpvärda aktier. Jag skulle på nuvarande nivåer aldrig köpa IT- eller teknologiaktier som Framfab, Icon, Utfors eller Dynarc. Inte ens TurnIT längre däremot har jag köpt Novestra. Därför man får rejäl riskspridning, en omvittnat gnidig och försiktig ledning, ett fantastiskt "track record" och en jämförelsevis (mycket) låg värdering. DDen blir sannolikt mycket högre när bolaget lämar de onoterade och går in på börsen.
Summan av kardemumman. Visst är börsen i många avseenden högt värderad, i vissa skyhögt, men fortfarande kan man ha roligt och köpa riktigt skojiga aktier. Man behöver inte köpa AGA och Industrivärden eller "casha in" helt. Men nog får man vara selektiv, och dessutom balansera sina riskplaceringar med mer försiktiga. Det gäller såväl IM-listan som börsen. På IM har jag bara lågriskplaceringar kvar. På börsen balanserar jag med bl a Nibe, Gunnebo och Kungsleden. Gunnebo blir en stor vinnare under året. Det finns alltid en marknadsrisk på börsen, men i Gunnebo finns praktiskt tagit ingen företagsrisk. Kolla in hur mycket insiders har köpt. Dom vet ju bäst.
Pris har jag köpt långsiktigt. Kommer inga nyheter kan den bli seg. Sonesta måste man åsätta en riskpremie p g a exponeringen mot USA och naturligvis Ryssland. Jag tvekar att köpa den kortsiktigt, men på fem år är den nog en vinnare, om man har tålamod.
Ja, det blev mycket det här. I kväll får det bli en god rioja.
|
 |
Simon Bomb
|
Rockefeller
|
2000-02-18 17:48:09
|
|
|
Skulle inte förvåna mig om Simon Bomb själv sålde de sista TagMastrarna.
Hade varit trevligt om han kommit med en riktig analys någon gång istället.
|
 |
Skicklighet, Nya bolag
|
Arvid
|
2000-02-18 17:04:06
|
|
|
Tack och lov att ingen köpte Tagmaster sista minuterna, då hade ju Simon fått en dålig helg.
Att ta slumpmässiga kursvariationer som intäkt för sin egen skicklighet i kursförutsägelse gränsar till patetiskt.
DataFolket är det tydligen ingen här på sidan som är intresserad av. Hur gick det med Mediway, var det någon som tecknade? M-phone verkar inom ett mycket intressant område, vad tror ni om deras möjligheter?
|
 |
Tagmaster senast bet=3,00kr
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-18 16:25:16
|
|
|
Ja mina kära vänner. Kalla mig gärna för pesimist, men rätt fick jag ;-) Ha en trevlig helg allesammans.
|
 |
Sonesta (hemsidan)
|
KYLIS
|
2000-02-18 15:57:05
|
|
|
Sonesta at AUA meeting in Atlanta
Sonesta will be showing it's specialized line of of urology tables at the American Urology Association meeting from April 29 - May 4th in Atlanta, Georgia USA. This meeting is the largest and most important annual event in the field of urology and we hope to see you there. Sonesta representatives from Sweden and the US will be on hand to answer questions and to assist customers from all over the world.
The meeting will be held at the Georgia World Congress Center and if you will be attending, feel free to e-mail us in advance to set up a meeting so that we may spend some time discussing your particular needs.
|
 |
CASHGUARD HELRÄTT I TIDEN
|
Texas4U
|
2000-02-18 15:45:10
|
|
|
TVÅ BUTIKER RÅNAS VARJE DAG I SVERIGE. Under nittiotalet har antalet butiksrån ökat år från år, med undantag av 1994. Post och bankrån minskar medan butiksrånen ökar. Detta enligt Brottsförebyggande Rådets senaste rapport. VISSA TYPER AV KASSABROTT HAR FÖRDUBBLATS FRÅN 1998 TILL 1999. Artikeln finns att läsa i senaste numret av Fri Köpenskap, en facktidning för mataffärer. Cashguard tillhandahåller ett kassasystem som eliminerar kontanter i manuellt öppningsbar kassalåda. Företaget har passerat sin turnaroundpunkt. Företaget går med vinst med allt större efterfrågan på sitt kassasystem. Bensinstationer och butiker installerar Cashguards kassasystem. Internt svinn och obehagliga misstankar inom personalgruppen försvinner också. Kassapersonal är positiva till den enkla hanteringen som dessutom omöjliggör felväxling. En perfekt produkt med perfekt timing. Företaget flyttar i dagarna till större lokaler och anställer mera personal för att klara redan inkomna beställningsordrar. Tyskland har visat intresse. Cashguard handlas just nu på svåråtkomliga IM-listan. Kursen är därefter. I mars går Cashguard till O-listan och blir åtkomlig för den stora massan och inte minst fondkommissionärerna. Idag handlas Cashguard till 15 kronor. Kursdubbling i mars känns inte onaturligt.
|
 |
SBI Holding
|
Leibniz
|
2000-02-18 15:42:38
|
|
|
Kopia från VCW: " SBI Holding 1999-10-09 15:48 H:A: har gjort en blunder, överlåtit Depåkunder till Nordnet, till ett mycket billigt pris. Att SBI får del av courtagavgifterna under ett begräsat övergångsskeende, talar också för sig självt, suck. Grabbarna på Nordnet har inte varit så glada på länge. Dessutom rycker nyemissionen på SBI närmare, aktien kommer gå ned. Sälj medan du får något för aktien. VITS ÄR ÖVERREKLAMERAT. PS: Framtiden för SBI är minst sagt osäker, i bästa fall blr SBI uppköpt för en billig penning."
Kommer VITS verkligen att generera en uppgång på 200-300%...
|
 |
> PGA om Obducat
|
JUN
|
2000-02-18 15:14:37
|
|
|
Jag tror ju inte att någon går in med 63 milj om man inte tror på en lysande framtid för bloaget/produkten. Det här ser ljust ut. Trevlig helg.
|
 |
Obducat
|
PGA
|
2000-02-18 15:08:11
|
|
|
2000-02-18 15:01:00 DIREKT: 2000-02-18 15:01:00 OBDUCAT: RIKTAD NYEMISSION OM 63 MKR FÖRESLÅS
OBDUCAT: RIKTAD NYEMISSION OM 63 MKR FÖRESLÅS Obducats styrelse har beslutat föreslå en riktad nyemission om 4 miljoner B-aktier till schweiziska Skandifinanz. Emissionen väntas inbringa 63 miljoner kronor. Efter emissionen kommer Skandifinanz att äga motsvarande 11,6 procent av aktiekapitalet och 10,2 procent av rösterna i Obducat. Det skriver Obducat i ett pressmeddelande./PE
|
 |
Nästa veckas köpråd!
|
columbus
|
2000-02-18 14:51:28
|
|
|
Köp SBI Holding! På 3 månaders sikt kommer du tredubbla ditt kapital! Varför? VITS kommer att driftsättas inom 1-2 månader vilket kommer innebära mycket publicitet. Jag har hört rykten om att systemet ska motsvara alla högt ställda förväntningar, men kan dock inte bekräfta detta, då jag personligen inte känner källan.
|
 |
>Arvid
|
Rockefeller
|
2000-02-18 13:38:24
|
|
|
SBI Innovatiosnlista kommer att finnas kvar, dvs det komer att fortsätta som det gör nu.
|
 |
>>Kylis
|
dr.
|
2000-02-18 12:03:55
|
|
|
Har upptäckt samma sak faktiskt, det har visat sig väldigt lönande att göra precis tvärtom. När orderdjupet har massor av säljare går jag in och köper, och när orderdjupet visar många köpare säljer jag. Förstår inte varför folk stirrar sig så blinda på det. Det handlar ju i grund och botten om aktien är rätt värderad.
|
 |
JUN
|
KYLIS
|
2000-02-18 11:54:18
|
|
|
Exakt, det är nu det roliga börjar. Vad jag har märkt så är orderdjupet denna gång viktigare än den fundamentala biten, lite sjukt men så är det. Se på ex SBI där man köper för att man tycker aktien verkar intressant har en billig värdering osv, här på IM har vi så pass avancerat system att vi ser orderdjupet hela tiden och tar exempel som Sonesta - Focal. I Sonesta är nog alla överens om att en kraftig uppvärderin är OK, men ingen vill gå på då orderdjupet ser ut att inbjuda till köp och sen ingen kortsiktig vinst utan istället fastnar man i innehavet, ok det får väl stå för mig men jag tror flertalet ser det så, det omvända kommer då det börjar plockas på dom sista Sonesta-aktierna. Samma scenario i Focal och det ser man på omsättningen idag, en massa säljare gör det inte attraktivt att köpa. Sonesta har en riktkurs på 7,5 och det vore mycket förvånande om detta inte uppfylls i samband med flytten, Focal har en på 18 och likadant här.
|
 |
SBIs Innovationslista
|
Arvid
|
2000-02-18 11:46:49
|
|
|
För mig är det fortfarande inte klart vad som händer när Innovationslistan försvinner. En del bolag, men inte alla, har annonserat att de skall flytta till andra listor och under mellantiden bara finnas i VPC-systemet. Vad händer med de andra aktieslagen? Kommer de bara att finnas i VPC-systemet eller kommer SBI att starta en tredje lista med dessa aktier?
Är det någon som har detta klart för sig?
|
 |
Måste säga det igen.
|
JUN
|
2000-02-18 11:34:21
|
|
|
HÅLL I ERA AKTIER. Omsättningen på IM-listan har minskat p g a att vissa handlare inte vill/kan handla med dessa aktier. Om ca 6 veckor flyttar aktierna till andra listor där alla har samma möjlighet att handla. Gå inte på alla missbjudningar under tiden. Har man väntat så här länge kan man vänta lite till. Syftet är väl att tjäna pengar?
|
 |
DataFolket 1 AB
|
Arvid
|
2000-02-18 11:32:45
|
|
|
Någon som var på mötet för nån vecka sen?
|
 |
Lé Bon
|
Tiger
|
2000-02-18 11:21:57
|
|
|
Uppenbarligen är detta en person som älskar uppmärksamhet och skriver vad som helst för att få det. Mitt råd är att helt sonika skita i hans inlägg. Ignorera totalt. Skulle uppskatt om denna sidan återfick sin kvalitet den en gång hade, nämligen aktiehandel.
Tack på förhand
|
 |
nordnet intenationell
|
Jonny Hazard
|
2000-02-18 10:34:05
|
|
|
www.eurotrade.lu
|
 |
Veteran - Nätmäklare!
|
Hofflander
|
2000-02-18 10:06:34
|
|
|
glömde adressen www.aktiedirekt.com
ha det!!
|
 |
Veteran - Nätmäklare!!
|
Hofflander
|
2000-02-18 10:01:20
|
|
|
Jag har AktieDirekt och är riktigt nöjd. Det kan bli ganska dyrt om man gör många småaffärer, courtage på 200:- på IM-listan.
Såg igår att NordNet hade en mäklarsite registrerad utomlands och att inga uppgifter skickas till skatteverket om man handlar därifrån. Har någon adressen dit.
|
 |
Fråga till Simon Lé Bon
|
mister sas
|
2000-02-18 09:39:09
|
|
|
Skulle det inte vara skönt att vakna en dag och ha något positivt att säga? För vad jag har läst från dig så är till 95% negativt så som oväxling kan du ju börja dan med att säga "jag kan tänka positivt,jag kan tänka positivt osv osv",men som du säger så kan det komma en större sättning i börsen, men för den skull behöver man ju inte tjata om det. Jag tror vidare att dom flesta på denna sida är fullt medvetna om riskerna med dagens börskurs, eller hur?
Ha en bra dag
/mr sas
|
 |
RAS
|
origo
|
2000-02-18 09:14:55
|
|
|
SIMON LE BON nu vet vi vem du är,köp skog och åker men inte fastigheter,om du vill vara riktigt,riktigt säker
|
 |
Vill inte måla fan på väggen, men...
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-18 08:26:52
|
|
|
Kopierat från VCW (men kunde lika gärna vara skrivet av mig).... ----------------------------------
Re: Ras 2000-02-16 22:15:02 Aktier, aktier, aktier. Utan risk, utan risk, utan risk. Hela pensionen i aktier och inget annat. 1929 såg det likadant ut och resultatet blev en krasch som ledde till lagstiftning i många länder om att försäkringsbolag och liknande inte fick ha mer än 5-10% av sitt kapital i AKTIER p.g.a. RISKEN. För mig är det obegripligt att så många bortser från risken i aktier, men det är väl däför det vanligtvis går 2-3 generationer mellan de stora krascherna, så att gamla erferenheter dött och glömts bort och att tron på den NYA TIDEN/EKONOMIN kan återkomma i sin nya skepnad. Detta hindrar inte att man kan göra sig en hacka under tiden fram till kraschen. Morris
|
 |
Vill inte måla fan på väggen, men...
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-18 08:26:51
|
|
|
Text saknas
|
 |
Vill inte måla fan på väggen, men...
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-18 08:26:30
|
|
|
Text saknas
|
 |
Vill inte måla fan på väggen, men...
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-18 08:26:29
|
|
|
Text saknas
|
 |
Flying e-mail till VD
|
NightTradern
|
2000-02-18 02:35:27
|
|
|
For vidare befodran till VD pa Flying Enterprise.
For det forsta har ni salt er alldeles for billigt. Och inte tankt pa aktieagarnas basta. Vilket man alltid skall utga ifran. Detta hade aldrig gatt igenom pa en offentlig lista. Mahanda att losningen ar bra att ga ihop med en annan. Men ni hade klarat er alldeles utmarkt sjalva. Inom den har industrin verkar det ju snarare att ju storre desto samre resultat. Det som var intressant med er var att ni var nishade pa marknaden och lyckades gora olansamma strackor till lonsamma.
Sen var priset/budet fran Skyways pa tok for lagt som ni utan mandat fran alla aktieagare gick med pa. Ni handlades val till ett P/E tal pa runt 2-3. I praktiken kunde bolaget kopas och betalas mha 3 egna arsvinster! En rimligare prissattning hade val varit till P/E 6-9. Dvs 3 ggr budets storlek.
Och till raga pa allt sitter vi som trott pa bolaget i en ofrivillig ravsax och far eventuellt vanta 3-4 manader innan vi far pengarna. Om vi ens da vet om konkurrensmyndigheterna godkanner affaren. Det var synd nar Flying verkligen gjort ett genombrott och fatt upp marginalerna att ni skulle salja bolaget direkt och vi aktieagare inte fick ta gladje av kursutvecklingen.
|
 |
Obducat i pressen
|
GO
|
2000-02-17 23:49:35
|
|
|
Några kommentarer på http://www.angelfire.com/id/gorano/
Klicka på Div kommentarer om Obducat
|
 |
veteran
|
Dream Team
|
2000-02-17 23:32:42
|
|
|
Tyvärr är det problem med så gott som alla Internetmäklare. Man måste nog ha depå i ett par olika depåer, så att förhoppningsvis någon fungerar varje dag.
|
 |
Nätmäklare????
|
veteran
|
2000-02-17 23:12:17
|
|
|
Jag har just bläddrat igenom senasre numret av Privata Affärer. Där har NordNet fått stämpeln BRA, med omnämnandet (problemen är avklarade). Själv kan jag se 8 av mina 18 aktieslag på min depå, resten har jag frågat efter via mail och fått det uttömmande svaret, "vilka aktier saknar du". Nej jag letar efter en ny nätminglare, är det någon som har ett bra tips? ETRADE har nämnts av någon, kan det va nåt?????
|
 |
Paris
|
JR
|
2000-02-17 22:53:26
|
|
|
Titta på Paris. det värderas till ca 30 miljoner. Gick med vinst 1998 och ökade vinsten med ca 100% i år. Omsättningen ökade också ca 20% och detta under det år som bransch mässigt varit det västa i manna minne. Jämnför värderingen med cashguard. Se hur mycket de ökade vinsten om man jämnför med omsätningen. Ca 50% av omsätningsökningen blev ren vinst, snacka om täckningsbidrag. Så om de utför bara en liten del av monteringen själva detta gör att när omsättningsökningen kommer så ökar vinsten explosivt. Och under år 2000 så kommer de att påbörja lanseringen i övriga europa, potentiall!!!!! Sen är det nästan det enda bolaget på IM som inte har gjort någon nyemmsion efter noteringen vilket har hållit ner antalet aktier vilket gör att bolaget värderas löjligt lågt, relativt sett. Så mitt råd är att vikta om från taggen, cashguard, Obducat , Ericsson och de andra högt värderade IM bolagen till den biliga och bra aktien Paris AB.
Nästa målkurs 6 kr under år 2000.
Lycka till med Investeringarna
|