 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
tips
|
Tony
|
2000-02-16 12:10:03
|
|
|
jag är en nybörjare på det här med akiter jag undrar om någon kan ge mig något tips på en eller flera aktier i kort perspekitv jag har 5000 kr att röra mig med just nu jag har en del redan i columna är det en vettig investering? vore tacksam för tips...
mvh
|
 |
HeBI?
|
Tony
|
2000-02-16 12:02:43
|
|
|
vilken lista finner man HeBi? är det något att satsa på?
|
 |
Med På IM Sedan 1994
|
KYLIS
|
2000-02-16 12:00:54
|
|
|
Ja visst är det märkligt! Kan kortsiktigt vara så att emissionen tynger då en del kanske väljer att lätta lite, detta är dock övergånde och rapporten tror jag ungefär ligger i linje med vad du säger, eller dom har uttryckligen sagt att det ska bli ett ltet positivt resultat, men om vi pratar rent värderingsmässigt så är Sonesta idag IM i särklass bästa köp skulle jag påstå (vet inte vad Simon tycker) risken är egentligen obefintlig på nuvarande kursnivå och jag hoppas deras VD uttryccker samma sak då dom aviserar listbyte dvs att dom vill har en rätt värdering på bolaget, i Sonestas fall har dom då all rätt att begära det, nåja är övertygad om att kursen kommer att sätta ordentlig fart så fort vi pratar om listbyte, tror egentligen att alla går och väntar på varann. Man kan köpa nu, man kan köpa på bekräftad köpsignal, oavsett vilket så kommer det att bli en bra affär. Vad som nu skrämt lite kortsiktigt är att rätt stora säljorders varit inne och det är relativt små volymer i omlopp just nu.
|
 |
Annika
|
Snilleblixten
|
2000-02-16 11:41:36
|
|
|
Sök här på sidan efter Boxarn så får du en hel del svar angående IMI.
|
 |
SONESTA Vs Biolight
|
Med på IM sen 1994.
|
2000-02-16 11:38:07
|
|
|
Marknaden är heltsjuk! Kolla på bolagen Biolight och Sonesta, båda är mindre medtech bolag med egenutväcklade produkter. Det sjuka är värderingen av bolagen då dessa haft/har helt olika tillväxt och framgångar.
Bilight noterat på SBI-listan värderas idag till 650 miljoner kr (kurs 12 kr). Biolight har under de senaste 5 åren haft Negativ tillväxt, ingen omsättning och stora förluster.Detta ser ut att hålla i sig under överskådlig framtid.
Sonesta noterat på IM-listan värderas till 85 miljoner kr (kurs 3 kr). Sonestas tillväxt/expantion har de senaste 5 åren varit kraftig dock utan att avspeglas i aktie kursen i motsvarande grad.
Nu har Sonesta slutit avtal med Hills(ett av värdens större medtechföretag )och bolaget ligger i förhandlingar om avtal med 3 firmor till i samma storlek.
Soneta kommer snart med sin rapport och jag förväntar mig en oms. på ca 30 miljoner och ett res. på ca +0,5 miljoner för år 1999. År 2000 kommer att bli året med den kraftigate tillväxten hitills för Sonesta pga Hill avtalet mm. Omsättningen kommer att öka med ca 100% under året.
Sonesta väntas även byta till O eller SBI-listan under senare delen av våren.
Med detta vill jag säga SÄLJ den övervärderade Biolight nu när chansen finns och KÖP snabbväxande och billiga Sonesta innan det är försent.
LYCKA TILL MED AKTIE HANDELN!
|
 |
Tagmaster, IMI
|
Annika
|
2000-02-16 11:18:52
|
|
|
Är det SBI-listan Tagmaster skall byta till och är det någon som i så fall vet när? Jag undrar också nät IMI-tr skiljs från aktien? Är det inte väldigt förmånligt att få rätt att teckna 10 st nya för 0,20 kr för en gammal aktie? Mycket frågor men jag är ganska ny här och ingen direkt hejare på aktier ännu.
|
 |
KYLIS
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-16 11:11:19
|
|
|
Jo du har rätt i att man inte får vara för negativ. I somras (när du var negativ till IM) så var jag positiv. Det var som du vet när TM kostade 50öre och Cashguard 1kr osv. Skulle ljuga om jag sa att jag var positiv till dom kurserna som nu råder. Nej, det vill nog till bättre rapporter än den som Tagmaster visade för att få mig positiv igen. Däremot håller jag med om att CG kan vara fortsatt köpvärd, eventuellt. mvh
|
 |
Simon
|
KYLIS
|
2000-02-16 11:08:41
|
|
|
Riktigt och har klargjort för hur mina analyser utförs, egentligen på samma kriterier som Daytraders gör dvs där exicterar inga fundamentala biter, till skillnad från dom så gör jag en fundamental analys men den är egentligen oväsentlig då jag kommer med mina köptips utan det bygger mest på att hitta trender, snappa upp bortglömda aktier, ha ett bra nätverk osv. Summan av detta blir att man ramlar över objekt som uppenbarligen står inför stora kurslyft, en aspekt som man rider på IM är flytten, vilket gynnar en del bolag mer än andra så är det bara. Vet inte om ni sett annonsen på AF där en firma söker daytrader, tror dom hete nått sånt också (förlagt i Stockholm) Meriter var nått så kul som " en merit om du ej varit mäklare " van att ta snabba beslut, jobba ensam och inte ha personlig kontakt, inga analyser utan följer ett givet mönster. Detta komer att bli vanligare, dvs daytraders och i USA kom en skrämmande statestik på att 90% blir panka, med lite reservation för siffrorna så är det inte ren aktiehandel som dom flesta tänker på utan det handlar om blankning/optionshandel vilket många inte fattat och därför byggt upp denna bild av hur svårt det är att bli en bra "daytrader" och jag anser att man bör passa sig för Optioner/blankningar även om det ger stora pengar.
|
 |
TAGMASTER!
|
markopolo
|
2000-02-16 11:08:19
|
|
|
Året -98 oms.21milj. resultad - 18,3miljoner .-99 vände alt till vinst .ca 30miljoner oms, vinst 1,8miljon.Jag tycker att det är god väg till ljusare framtid ,stark bevis att bolag är på goda händer.Amerikanska marknad kan ge den 200miljon års omsättning,inte omöjligt.Jag tänkte länge säljer eller behålla JAG BEHÅLLER och väntar på 12-15kr som den kommer stiga,innan list byte. Jag är gammal gubbe, men jag har närmaste person i riksdag, jag rekommenderar satsa RONDECO ,GASHCARD.Rondeco är rigtig (FRAMTIDSFABRIG).pga miljöförbättring,CASHGARD system är mycket aktuell pga. kraftig ökad brotslighet.Små butiker måste ta hänsyn bätre kassa system.
|
 |
DaNi_
|
KYLIS
|
2000-02-16 10:54:10
|
|
|
Angående Tagmaster så finns det absolut ingen anledning till panik, det finna aspekter som talar för kursuppgångar i det korta perspektivet och en av orsakerna varför jag väljer att behålla stärre delen av innehavet alltså listbytet som Tagmaster likt andra kommer att gynnas positivt, sen har Tagmaster ambitioner som ej är av ringa värde dvs att nå en omsättning på 200 milj inom ett par år. Faller kursen mot 3-3,20 så rekommenderas köp, för det är enorma kurskast just nu 20-30% Kortsiktigt alltså lite besvikelse över lite futtig rapport och förväntat dålig början på år 2000 men som sagt på andra sidan (utanför IM) värderas bolag på andra kriterier (konstigt nog) så där kommer den säkert att anses som ett fynd. Cashguards rapport var över alla förväntningar och det kommer bli en trevlig avslutningsmånad på IM det är jag övertygad om, man ska nog inte avvakt till sista handelsdagen att döma av tex Glycorex och Strands uppgångar, hurvida dom förtjänade ser vi ju på deras kurser idag, ja dom har en fortsatt hög värdering alltså dom försvarar kursuppgången från IM (ingen ifrågasätter uppgången som varit alltså rätt prissatt?) Vad månne då bliva av övriga? Tror Simon får ta sig en tankeställare för det är nog rätt tragiskt att bara se på hela tiden ;-) även fast det ibland är bra med en motpol till allt haussande så måste du se ljuset i tunneln du också!
|
 |
Nils-Thomas och ISEC
|
Kalle Anka
|
2000-02-16 10:49:03
|
|
|
NordNet har ingen handel över internet med Aktietorget. Därför syns de inte i din depå. Däremot kan man fortfarande ringa in och handla. SBI Tr är det likadant med dvs. handel via internet går ICKE, men telefon går bra. Allt detta vet jag via ett svar på mail(!!) där jag ställde lite frågor om just detta. Kan också tillägga att svaret kom samma dag (kväll). Heder åt det, men jag tycker ändå att NordNet har mycket att ta igen innan förtroendet återvänder.
|
 |
DaNi
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-16 10:48:43
|
|
|
Jag vet att sanningen kan göra ont ibland.
Till .dr, tack för ditt medhåll. När det gäller "komma med analyser" så säger jag bara att siffrorna som pressenterades talar för sig. Dessutom det faktum att man skriver att man tror sig gå in i ett lugnare tempo.
Och föresten, hur många kommer med "riktiga" analyser här? Jag tycker tex att den avgudade Kylis mest skriver om "köpvärt" och "riktkurs" eller "marknadsläget är nu".
|
 |
Tagmaster
|
DaNi_
|
2000-02-16 10:37:05
|
|
|
Jag blir uppriktigt sagt förbannad när jag sitter här och läser vad "Simon le dumbom" skriver. För såna som du finns massa chat sidor där du hittar likartade begravningsentreprenörer som kursar alla företag även när de går med vinst. Starkt optimistisk när det gäller Tagmaster och Cashguard. Jag vill gärna höra en kommentar från Kylis och Hofflander!
|
 |
Rondeco
|
Jonny Hazard
|
2000-02-16 10:34:57
|
|
|
Såg att någon sålde ner en stor post till de nstora köpare som kom in i går. Inte omöjligt att det var frågan om någon av de större ägarna (fonder t ex )som ville sälja ett innehav till någon annan storägare. Kanske en överenskommelse mellan två parter som gjorde att denna post dök upp och sedan försvann. Detta gör dock inte mig orolig. har till och med ökat de senaste dagarna.
|
 |
> JUN - Rondeco
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-16 10:29:21
|
|
|
Ja nåt negativt i så fall eftersom det var nån som sålde drygt 290 000 aktier rakt av på köpkursen.
|
 |
Tagmaster
|
DaNi_
|
2000-02-16 10:28:49
|
|
|
Simon le bom du borde verkligen hitta ett annat yrke istället för att sitta här och skriva om sånt du inte begriper dig på. Tagmaster är ett starkt företag och det har rapporten också visat. Kylis har helt rätt när han säger att vi inte borde vara oroliga för Tagmaster kommer på långsikt att stiga upp. Tack för mig
|
 |
Simon Lé Bon
|
Hofflander
|
2000-02-16 10:22:15
|
|
|
Du är den största pessimisten på denna sida!! Taggen kommer inte att rasa! Men kan man göra lite fynd på 3,20, så gärna för mig! Jag fyller gärna på lite till i väntan på listbytet.
|
 |
>>Simon
|
dr.
|
2000-02-16 10:21:49
|
|
|
I Tagmaster fall tycker jag du har rätt, har avyttrat mina aktier då den känns fullvärderad i dagsläget. Jag är också lite orolig att de kan vara på väg in i samma situation som för 1 och ett halvt år sen.
Däremot så säger jag som innan Simon, om du påstår att en aktie är övervärderade kom med en bra analys så kommer vi ta dig på allvar.
|
 |
jun
|
veteran
|
2000-02-16 10:19:15
|
|
|
Jag håller fullständigt med dig. Låt dagtradarna hållas, den stora förtjänsten ligger i att behålla dessa guldägg några år. Jag har varit med från början i IM och det är nu de flesta bolagen kommer att blomma ut. Listbytet kommer att göra gott för alla bolagen.
|
 |
RONDECO
|
JUN
|
2000-02-16 10:19:10
|
|
|
Redan över 260.000 omsatta, det måste vara nå´t på gång.
|
 |
>>Doff
|
dr.
|
2000-02-16 10:16:47
|
|
|
Focal Point är mitt favorit bolag, men eftersom inga andra verkar intresserade ligger jag med skambud och fiskar aktier tills intresset vaknar. Dessutom, om ingen är intresserad blir det snabbt rätt meningslöst att ha en diskussion med sig själv :-).
De kommer presentera ett samarbetsavtal med en större konsultfirma innan halvårsskiftet. Dessutom när deras inriktning mot produktutveckling på Internet blir taget på allvar kan vi nog se andra värderingsgrunder än idag.
|
 |
Tagmaster -0:80 (Vad var det jag sa)!
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-16 10:16:12
|
|
|
Ingen risk för ras skriver du KYLIS. Sitter du blytungt i aktien?
Anser att jag borde få större respekt här på sidan då jag för det mesta får rätt.
Tack för ordet.
|
 |
Obducat
|
Arvid
|
2000-02-16 10:10:15
|
|
|
de resultat av EFAACE som hittills har uppnåtts i testproduktionen hos Ruwel: EFAACE-tekniken har nu verifierats på mönsterkort med 50 mikrometers linjebredd och 50 mikrometers avstånd.
|
 |
Tagmaster
|
KYLIS
|
2000-02-16 10:07:08
|
|
|
Absolut ingen risk för ras, rapporten andas optimism trots allt, lite oroväckande att dom tror på en avvaktande marknad under början på året, intjäningsförmågan under sista halvåret låg klart under mina förväntningar men försvarar ändå med råge dagens kurs på 3,8-4 så knappast orsak till panik då aktien snart kommer att byta lista, lite dåligt med information på den fronten.
|
 |
Tekniska Analys -signaler!
|
Investtech.com
|
2000-02-16 10:06:08
|
|
|
Följande aktiekurser har genererat signaler 2000-02-15:
Köpsignaler: PLATB BIOPA SVEDB SWMA KM PHOTB PROBB
Säljsignaler: EXPA FBIB SAABB MODOB RTIMB SCA SCB MEDAA SKAB GORTB SCRIB NETIB AFFSB NOFAB HYDR PERSB CONFB
För mer information: http://www.investtech.com/sse/
|
 |
NORDNET (Som sagt....)
|
Evert
|
2000-02-16 10:05:10
|
|
|
För intresserade kan jag nu skicka hela kedjan av frågor och svar. För er som inte är drabbade kan jag rekomendera er att ändå läsa breven då det är minst sagt skrattretande hur dom slingrar sig.
LÄS OCH BLI FÖRBANNAD!!!!!
mvh hälsningar
jahamrx@hotmail.com
|
 |
Ännu mera Nordnet
|
haj
|
2000-02-16 10:02:28
|
|
|
Det tar ju 5 - 10 minuter att få upp påloggningsbilden. Och därefter finns inte mitt användarid. Det här måste sluta i katastrof för Nordnet om man inte gör något åt det.
|
 |
Tagmaster
|
JUN
|
2000-02-16 09:55:37
|
|
|
liksom andra aktier på denna lista är långsiktiga innehav som jag inte kommer att röra än på flera år. Dessa är långsiktiga innehav som ska sätta guldkant på tillvaron senare i livet.
|
 |
Mera Nordnet
|
Aktiepohlman
|
2000-02-16 09:44:28
|
|
|
Tyckte førra veckan att Nordnet lite orættvist fått før mycket dynga kastat på sig och att jag ville balansera snacket med mina postiva erfarenheter. Med detta inlægg vill jag bara helt lakoniskt ta tillbaka vad jag skrev då.
|
 |
Tagmaster
|
haj
|
2000-02-16 09:36:08
|
|
|
Det är intressant att läsa alla kommentarer till Tagmasters rapport. Jag bryr mig inte så väldigt mycket om siffrorna utom att konstatera att de är OK och inte skrämmande på något sätt. Det som är intressant är vad man kan läsa ut av rapporten för framtiden och det tycker jag verkar lovande. Dessutom är jag som en del andra rätt säker på att positiva nyheter kommer att presenteras inom en inte alltför avlägsen framtid. Jag behåller mina Tagmaster och ser framtiden an med tillförsikt.
|
 |
Biolight på G
|
Fredde
|
2000-02-16 09:33:00
|
|
|
Nytt kurs rekord igår! Högst/lägst i år 13/2.2 Inte så illa.
|
 |
re: Doff
|
Jonne
|
2000-02-16 09:31:32
|
|
|
Vad som är ännu mer skrämmande är att ingen vill diskutera Cartesia.
|
 |
TagMaster
|
Rockefeller
|
2000-02-16 09:30:58
|
|
|
Jag harläst rapporten ett par ggr till nu och är nog lite mer positiv nu än vad jag var innan. Konstigt nog finns det klara säsongseffekter i TagMasters resultat, som också visat sig tidigare år. Det första kvartalet är alltid svagast, följt av ett mycket starkt andra kvartal. Trdeje och fjärde kvartalet är hyfsade men når inte upp till andra kvartalet.
Beträffande omsättningstillväxten ("bara" 40%) tycker jag nog att orderingångstillväxten säger mer (plus 70%); man skall komma ihåg att TagMaster nästan var i kris sista kvartalet 1998, vilket naturligtvis påverkade första kvartalet 1999.
TagMaster kommer att utvecklas starkt de närmaste åren och håller på att etablera sig som en stark spelare. De underliggande trenderna talar för bolaget (stark tillväxt på parkeringsområdet, ökad automatisering och krav på rationaliserad logistik). Vi borde kunna räkna med åtminstone lika stor tillväxt under år 2000 som för 1999. Börsvärdet på 140 mkr är inte för högt, åtminstone inte på dagens börs.
|
 |
Estinvest
|
H
|
2000-02-16 09:30:43
|
|
|
Hej, är det någon vänlig själ som känner till Estinvests placeringsstrategi? Ligger bolaget likvid eller investerad??? Tallin-börsen går för tillfället väldigt bra.
Vänligen,
|
 |
Nordnet SKANDALEN!!
|
Evert
|
2000-02-16 09:09:10
|
|
|
Har nu fått min slutgiltiga dom att ingen kompensation kommer att utgå. Detta trots att dom INTE get mig en vettig förklaring till detta. För intresserade kan jag nu skicka hela kedjan av frågor och svar. För er som inte är drabbade kan jag rekomendera er att ändå läsa breven då det är minst sagt skrattretande hur dom slingrar sig.
mvh hälsningar
jahamrx@hotmail.com
|
 |
Focal Point
|
Doff
|
2000-02-16 09:03:30
|
|
|
Verkar som om dom flesta här enbart rekar typ Tagmaster, IMÄ, Rondeco vilka iofs är trevliga företag. Själv måste jag säga att Focal Point är det mest interesanta på IM-listan med en färdig produkt och fantasktiska återförsäljaravtal tex. i2 i USA som kommer bära frukt under senare delen av år 2000. Focal Point växer med ett par hundra procent om året och räknar med en vinstmarginal på runt 30%.
Lite seriös diskussion om Focal Point tycker jag skulle vara trevligt.
|
 |
Tagmaster (från VCW)
|
Dream Team
|
2000-02-16 08:59:23
|
|
|
Re: Tagmaster 2000-02-16 03:37:13 TagMaster nådde precis Börsveckans prognos på årsomsättningen om drygt 30 Mkr. Vinsten per aktie blev ungefär som BV förutspått. Men det är den framtida potentialen i bolaget som är av större intresse än nuvarande vinstnivåer som BV skriver i sin analys. Bolaget är på god väg att göra en "turn-around" och börjat så smått visa vinst. Att i detta tidiga skede sälja en så pass illikvid aktie som TagMaster för att försöka komma in billigare igen senare är helt fel och avrådes å det bestämdaste. Som BV skriver "Den finansiella ställningen ibolaget är god, soliditeten ligger runt 40 procent. Bolagets egen ambition är attnå en omsättning på cirka 200 Mkr inom ett par år och en marginal på 10procent, motsvarande en vinst per aktie om 0:55 kr." Mina damer och herrar dagens nivåer är mycket billiga och räknat på en vinst/aktie = 0.55Kr så får jag en målkurs på 16-20kr. En O-listenotering skulle också få aktien att börja dra iväg rejält ,kom ihåg Strand ,och i detta fallet är det befogat att den åtminstone går över tian. Dagens nivåer är blott gamla nivåer som rådde före asienkrisen och utan IM-hausse. All svaghet skall användas för köp i detta läge. Detta är en ny storkoncern som håller på att bildas. HighTech
|
 |
Angående investment bolag inom IT
|
dr.
|
2000-02-16 07:18:25
|
|
|
Det börjar gå inflation i IT-bolag som investerar i IT-bolag och jag är väldigt kritiskt till den kraftiga uppvärderingen vi ser. Om ett IT-bolag är värderat till en halv miljard och ett investmentbolag investerar i detta, borde inte då detta investmentbolag värderas till substansvärde gällande detta innehav? Genom riskdiversifiering plus onoterade bolag som har väl låg värdering pga oåtkomlig marknad kan en något högre värdering antagligen motiveras. Möjligen också en kompetent ledning som hjälper företagen i början.
Säg att ett investmentbolag investerar i IT-bolag med p/e-tal runt 50, och sen själv får ett p/e-tal 50 kan ni ju själva räkna ut den huvudlösa värderingen. Betänk också att vi som investerar i IM-listan och SBI-listan är utpräglade "stock pickers", varför skulle vi gå ifrån denna strategi för att låta någon annan göra det?
Om vi nu inte vill vara "stock pickers" varför inte investera i Bancofonden (eller vad den nu heter) istället för IMÄ och IMI. På det sättet slår ju en uppvärdering av bolagen direkt på vår investering.
Jag har inte kommenterat så mycket om värderingen av IMÄ, jag själv går inte in i bolaget pga av Strand. Om det visar sig att ledning i IMÄ säljer av den största delen av Strand innehavet nu kommer jag omvärdera bolaget, men innan dess ser risken allt högre ut i bolaget.
|
 |
Vart tog mina ISEC aktier vägen???????????
|
Nils-Tomas
|
2000-02-16 03:13:13
|
|
|
Jag vet att de flyttat till Aktietorget, men jag saknar dem ändå. Har varit "frånvarande" under ett par månader och upptäcker att de inte finns på min depå hos IM, Aktiesparana eller Nordnet. Någon som är mer insatt som har en aning om vart de har tagit vägen. Jag har inte skrivit på några papper om någon flytt heller. Detta undrar en som investerade på IM tidigt -96 och har legat på surdegarna länge innan de blommat upp på sistonde. Jag tänker först och främst på Strand, Obducat och Biogaia. Men även andra surdegar som jag har mindre i har blommat upp oxå, typ: Cashguard, Multisimlplex och Paris. Jag kan bara säga att detta hade jag räknat med från början men i princip gett upp allt hopp när det stod som lägst. I bland lönar det sig att vara tjurskallig (..hittills..).
|