 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
=> under luppen
|
IM-specialisten
|
1999-10-25 10:03:06
|
|
|
Absolut!! Herregud, vi pratar om ett företag som har ett börsvärde på 3Mkr. Jag hade befarat mycket värre resultat, men med detta i ryggen är det köp som gäller.
|
 |
Paris delår
|
under luppen
|
1999-10-25 09:57:38
|
|
|
Tycker att delårsrapporten pekar på att Paris ser stabilt ut. Företaget är bättre än dess marknad. Nollresultatet visar att de trots allt är framgångsrika. Kan marknaden lyfta kommer Paris att påverkas mycket positivt. Frågan är bara när detta kommer att ske. Kan nya förvärvet kan få lite mer fart på marknaden.
|
 |
PARIS
|
Till er tjänst
|
1999-10-25 09:56:30
|
|
|
Pressmeddelande från SBI Marknadsplats AB. Besök oss på http://www.sbi-marknadsplats.com där du även kan administrera ditt abonnemang.
Datum: 1999.10.25 Företag: PARIS TRÄ OCH METALL
Du kan se hela pressmeddelandet på adressen: http://www.sbi-marknadsplats.com/online/default.asp?showRelease=878
PARIS: DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN 990101-990930
· Omsättningen 11,2 (14,8) miljoner kronor
· Resultat -0,2 (1,4) miljoner kronor
· Ny produkt förvärvad
· Tecken på en konjunkturuppgång
Verksamheten
Råvarupriser har fortsatt något neråt och färdig-varupriset på gran har stigit med 6-8% under perioden. Paris behåller fortsättningsvis en ledande position i Sverige på kantautomater. Kunderna har ett uppdämt behov av investeringar i sina sågverk efter några ekonomiskt tunga år. Antalet slutförhandlade order där Paris sannolikt får beställning när kunden väl köper är fortsatt stort och när avtal är klara har Paris kapacitet att leverera åtminstone 2 system under sista kvartalet. Det betyder fakturering på 6-7 miljoner vilket skulle innebära att bolaget går med vinst 1999. Efterfrågan på våra eftermarknadstjänster ökar.
Förvärv
Paris har förvärvat en konkurrerande produkt under perioden. Det ger Paris tillgång till en kantautomat även för de minsta sågverken. Behovet av den mindre maskinen är större i Norge än i de övriga skandinaviska länderna. Den enklare maskinen kan vara en bra inkörsport till östsidan.
Ekonomi
Den fakturerade nettoomsättningen uppgick till 11,2 (14,8) miljoner kronor. Nettoresultatet uppgick till -0,2 (1,3) miljoner kronor. Likvida medel per 30 sept. uppgick till 1,7 miljoner kronor. Aktiekursen den 30 sept. var 0,21 kronor. Under perioden har utvecklingskostnader med 491 000 kr kostnadsförts. Investeringar under perioden uppgår till 5 000 kr. Orderingången är lägre än förväntat, 6,6 Mkr .
|
 |
Snilleblixten
|
Dream Team
|
1999-10-25 09:24:57
|
|
|
Visst kan det vara så att folk köper fler istället, men jag tror nog att många kommer att passa på och sälja bort småposter och om köpsidan är svag kommer kurserna att sjunka.
|
 |
Sonesta ett IT-företag?
|
Johan K
|
1999-10-25 08:50:28
|
|
|
Boxman och Amazon mfl säljer produkter på nätet. Värderingen i dessa företag är skyhögt. Sonesta har i mångt samma strategi. Varför har ingen tänkt på det??
|
 |
Dream Team
|
Snilleblixten
|
1999-10-25 08:48:47
|
|
|
Säljs ut? Eller lika gärna köps till för att få hela börsposter.
|
 |
pepe - Paris
|
Arvid
|
1999-10-25 08:27:49
|
|
|
Enligt Rolf T är Paris marknadsledande i Sverige. Hur stor den marknaden är sa han inte. Den "låga" aktiekursen tror han beror på att sågverk är en osexig bransch.
|
 |
-> Boxarn
|
avstängd
|
1999-10-24 21:15:30
|
|
|
Så här efteråt får man ge en eloge till DI som hela tiden haft rätt i sin kritik mot marknadsplatsen.
|
 |
?
|
avstängd
|
1999-10-24 19:58:11
|
|
|
Text saknas
|
 |
pepe
|
Boxarn
|
1999-10-24 19:51:08
|
|
|
Inte mer än att marknadsvärdet nu, 3,5 milj. verkar väl lågt. Konkurs? Nej, knappast tro- ligt, även om företaget nog kan råka ut för kreditförluster med tanke på sågverkens lön- samhet.
|
 |
Paris
|
pepe
|
1999-10-24 19:40:23
|
|
|
Vet någon något om Paris. Har en hel del Paris men tystnaden är total. borde vara köpläge vid denna låga nivå om ej KK är aktuellt.
|
 |
PLURA
|
Boxarn
|
1999-10-24 19:14:22
|
|
|
Jag får det i alla fall inte att gå ihop. I de meddelanden vi fått så talas det om sekundsnabb handel och korrekt prissättning. Om vi sätter detta i relation till torsdagens artikel i Dagens Industri där man skriver om enorma spreadar så framstår det som osanno- likt att marketmakers skulle ha ett intresse att bli delägare i SBI och låta notera nya företag på SBI-listan, åtminstone så länge som SBI tänker använda VITS och detta handelssystem har de karakteristika såsom det framställs i de meddelanden vi fått.
|
 |
Re:Boxarn
|
PLURA
|
1999-10-24 18:51:22
|
|
|
Angående ditt inlägg om marketmakers. Vad jag har förstått så finns det tre stora marketmakers(dom står bakom 29 företag) på SBI. Nu förs det ju förhandlingar om nya delägare i SBI, jag skulle tänka mig att det är just dom tre marketmakers som är erbjudna delägarskap.
Om så är fallet så tryggar man framtiden för att få in nya företag på SBI.
Ha´det....
|
 |
Tagmaster
|
kg
|
1999-10-24 16:16:20
|
|
|
Satt just och kollade på Tagmasters rapport. Vinst 4 öre per aktie på 9 månader. omsättning 23 miljoner. Likvida medel 10 miljoner.
kurs 72 öre, någon som har koll på vad det ger för totalvärde på bolaget
Har jag missat något, eller finns det ett stort köpläge i tagmaster?
|
 |
KG sjuk hjärna
|
kg
|
1999-10-24 15:52:13
|
|
|
Text saknas
|
 |
D_L_V Stick
|
kg
|
1999-10-24 15:50:21
|
|
|
Skaffa dig ett liv pucko.
Min portfölj på IM har gått SKITBRA. även riskjusterat.
jag gick in i november 98 och har sedan sedan dess köpt (och sålt) en hel del bolag med BRA vinst - Translink kurs 13-17 öre efter att jag viste att emissionen var fulltecknad, dvs låg risk. - Cartesia kurs 90 öre - Cashguard kurs 1 kr - Focal point kurs 2,60-2,90
jag har tyvärr missat en del som Textet och Flying men ändå.
JAG ÄR DJÄVLIGT NÖJD. På inlikvida markander fungerar "stockpicking" hur bra som helst. OM man har någon form av känsla för att göra en fundamental värdering. Det förutsätter förstås att man inte "spelar" för mat pengarna vilket du kanske gör.
Det finns givetvis ett antal bolag på IM som idag är övervärderade, Glycorex är ett sådant.
|
 |
-> Take-Off
|
Den_Långa_Vägen
|
1999-10-24 15:11:42
|
|
|
Nu har du sagt detta i dina tre senaste inlägg! Med anledning av nuvarande kurs så bör nog ett hopslag av aktier ske först innan en sådan nyemission kan bli aktuell! Jag tror inte att dina skriverier allena kan förmå kursen att stiga, tror du?
|
 |
Glycorex
|
Take-Off
|
1999-10-24 13:46:44
|
|
|
Glycorex avser att genomföra en emission och flytta till SBIs väntelista,och senare till SBIs huvudlista.Vid flytten till huvudlistan avser man att genomföra en större emission till ca kurs 4-5 kr !!!
|
 |
->Boxarn
|
Den_Långa_Vägen
|
1999-10-24 12:45:15
|
|
|
Ditt sätt att bemöta min kritik liknar mycket Kristers sätt - med oförstånd och bortviftande. Vi vet alla hur det gick för Krille? Ska Boxarn gå samma väg, eller kommer han att klara av att hålla skenet uppe på denna insändarsida med ett fåtal läsare och skribenter?
|
 |
oj
|
Arvid
|
1999-10-24 11:43:10
|
|
|
Text saknas
|
 |
mediway - mediweb
|
Arvid
|
1999-10-24 11:36:16
|
|
|
Jag har också set båda namnen, minns inte vilket som var det riktiga. Ingen av webplatserna är dock aktiva.
|
 |
Teletrade
|
Boxarn
|
1999-10-24 10:57:06
|
|
|
Jag läser om att aktien har stigit på sisto- ne. Kanske har företaget många saker som ta- lar för sig, men en viss försiktighet är nog ändå på sin plats. Nämnas kan att Bloombergs U.S. Internet Financial Services Index har gått ned med 64 % på ett halvår. Vissa Inter- netmäklare i USA har på grund av den tillta- gande konkurrensen sänkt - och i ett par fall till och med helt slopat - sina avgifter med upp till 2/3 samtidigt som handeln har avta- git i omfattning. Förståsigpåarna menar att en brutal utslagningsprocess är oundviklig. Och flera av de stora Internetmäklarna börjar nu göra sitt intåg i Europa.
|
 |
InnovationsMäklarna IV
|
Boxarn
|
1999-10-24 10:43:00
|
|
|
Jag skall än en gång ta upp några aspekter av betydelse för att bedöma aktie i IMÄ. Man kan om man så vill - istället för vad som är det vanligaste här, nämligen att titta på mark- nadsvärdet på IMÄ:s aktieinnehav och IMÄ:s substansvärde - välja att se närmare på fö- retagets framtida intjäningsmöjligheter. Jag gör härvid en uppdelning i framskaffande av kapital via a/ nyemissioner och b/ följdemis- sioner och c/ i form av rådgivning, analyser, information m.m.
Nyemissioner. Eftersom det i IMÄ:s fall hand- lar om företag med stor risk så torde de av- gifter på framskaffat kapital som IMÄ tar ligga på åtminstone mellan 5-10% av emis- sionsbeloppet. På grund av det "teknikbyte" som Internet ger upphov till så kommer en uppsjö av mindre företag att söka finansie- ring för sina nya affärskoncept.
Följdemissioner. Allteftersom IMÄ får ett ökat antal kundföretag så ökar också basen för följdemissioner. - Det finns således här- vidlag en "ACKUMULATIONSEFFEKT" inbyggd i IMÄ:s verksamhet. Detta är MYCKET VIKTIGT att inse för att få en uppfattning om IMÄ:s fram- tida intjäningsförmåga. - Sådana emissioner kommer att behövas inte bara i de företag som det tar längre tid att komma igång för, utan också, och kanske än mer, i de företag som utvecklas snabbt och behöver medel för att ytterligare expandera.
Rådgivning/analyser/information. Även här är det av betydelse att se den ackumulationsef- fekt som uppkommer till följd av en fortlö- pande ökning av antalet kundföretag. Även denna verksamhetsgren kommer således att med tiden ge allt större intäkter.
Till dessa intäktskällor kommer naturligtvis värdeökningen på IMÄ:s aktieinnehav. Basen för denna värdeökning kommer, med den modell för ägaregagemang som företaget tillämpar, att fortlöpande breddas. För att klarare se företagets potential så är det alltså av vikt även här att tydliggöra för sig själv den förut nämnda ackumulationseffekten.
Jag betonar än en gång: För att klarare se IMÄ:s möjligheter för framtiden så är det av vikt att göra klart för sig den ACKUMULA- TIONSEFFEKT som finns inbyggd i företagets verksamhet. De som förmår göra detta kommer också enligt min uppfattning att en dag stå där som "vinnare".
|
 |
-> Boxarn
|
Den_Långa_Vägen
|
1999-10-24 10:11:03
|
|
|
Kan du inte angripa mig på något annat sätt än det gamla vanliga? Det börjar bli lite uttjatat nu!
Naturligtvis var det den gamla ledningens fel att företaget kraschade och blev en munsbit för SBI.
Inte kan det väl vara kundernas fel att ett företags affärsidé inte håller? Eventuellt kanske affärsidén är bra men ledningen klarar inte av att förvalta den. Det är då fortfarande inte kundernas fel!
Sedan är det en annan sak att dessa kunder också tvingades vara delägare i bolaget.
Jag vet att du hyser sympatier med ledningen. Ingen vanlig aktieägare som besökt en av de senare bolagsstämmorna kan ställa upp bakom dig på den punkten. Därför är jag ganska övertygad om att du tillhör sylten.
|
 |
InnovationsMäklarna III
|
Boxarn
|
1999-10-24 10:03:43
|
|
|
Två vad man skulle kunna benämna "Internet- företag" finns som tidigare nämnts i "pipe- linen": "MediWeb(?) och "Skolboken". Jag tror att vi här ser början på en trend bort från mera traditionella innovationer i riktning mot innovationer i form av affärskoncept, särskilt då sådana som baserar sig på kreati- va affärslösningar via Internet. Utan att förringa de mer traditionella innovationerna så är det här att applådera. Det är knappast någon tvekan om att det generellt sett är lättare att skaffa kapital till de senare i jämförelse med de förra. Det kanske till och med är så att IM:s investerare inte skulle handla ned aktierna under emissionskurserna om de gavs möjlighet att delta i emissioner i företag av den senare typen och om de note- rades på någon lista. Osvuret är naturligtvis bäst, men IMÄ bör nog någon gång i framtiden ge småinvesterarna en andra chans.
|
 |
InnovationsMäklarna II
|
Boxarn
|
1999-10-24 09:55:22
|
|
|
Jag har fått i min hand ett informationsblad som delades ut på investerarträffen i veckan. I detta skriver man: "InnovationsMäklarna har en betydande finansieringskapacitet genom det stora antal privata investerare som hittills satsat i ett 30-tal företag." För närvarande tycks det emellertid som om man vänt majori- teten av dessa investerare ryggen. Något er- bjudande att teckna mig i NoteHeads emission har i varje fall jag inte fått. I Biosurface var minimiinsatsen 70.000:- och i Bioma är den 29.000:-. Det är för mycket för majorite- ten av IMÄ:s investerarkollektiv. Men man kan inte klandra IMÄ för detta. Småinvesterarna har, som jag tidigare framhållit, inte hållt måttet. Man har å det orimligaste handlat ned kurserna i aktierna i IM-bolagen och på så sätt försvårat följdemissioner som för många företag varit av betydelse för deras fortsat- ta utvecklingsmöjligheter. Om det fanns någon svaghet i "IM-idén" så låg den här, inte som många här påstått hos ledningen för IM-pro- jektet. Priset för detta betalar vi nu.
|
 |
InnovationsMäklarna I
|
Boxarn
|
1999-10-24 09:44:40
|
|
|
Emissionen i NoteHeads är övertecknad. "Skol- boken", vars affärsidé är att distribuera kursmateriel över Internet, är på gång.
|
 |
Vice-Guy/MediWeb(?)
|
Boxarn
|
1999-10-24 09:41:47
|
|
|
Nedanstående bygger på andrahandsuppgifter.
Företaget avser att skapa en Internetportal för produkter inom vårdsektorn och rikta sig till marknaderna i Östeuropa. Portalen är på både engelska och ryska. Grunden är en sökbar databas där leverantörer erbjuds lägga in si- na produkter. Intäkterna skall komma från
1/ medlemsskap 2/ tjänster för att överbrygga de svårigheter som finns vid försäljning på Östeuropa 3/ annonser i form av "banners" 4/ seminarier och utbildning 5/ avgifter på e-handel
Företaget har rysk och redaktionell expertis knutet till sig.
I första skedet vill man få in 8-10 miljoner kronor. Man räknar med att publik notering kommer att ske om 3 år.
Investerarpromemorian skall vara färdig under kommande vecka.
|
 |
(real) SVULLO
|
Boxarn
|
1999-10-24 09:29:08
|
|
|
Sonesta: Först ett par uppgifter som jag upp- snappat från närvarande på investerarträffen i veckan. Det meddelades där att niomånaders- rapporten kommer att tidigareläggas till den 12 november. HealthCare (friskvård) är tänkt att bli en viktig del av företagets verksam- het i framtiden. Philips har kontaktat före- taget för hjälp med framtagandet av nya lös- ningar inom Sonestas produktområde. Samarbete med det lettiska företaget ger möjlighet att erbjuda total inredning av mottagningsrum för gynekologiundersökningar.
Sonesta ger intryck av att snabbt och krea- tivt svara på kundönskemål. Vid en mässa tog ett amerikanskt företag (Hill-rom?) kontakt med Sonesta och bad företaget konstruera ett bord som löste kundens problem. Sonesta tog fram en lösning och tillverkade bordet varef- ter man skeppade iväg det till kunden. Sones- tas VD besökte därefter kunden i USA och ef- ter två timmar var ett "letter of intent" un- derskrivet.
Jag har tidigare skrivit om betydelsen av människors kvaliteter för ett företags fram- tid. Jag ansluter mig till talesättet "hellre en A-entreprenör och en B-idé än en B-entre- prenör och en A-idé". Och jag anser att detta är ganska träffande vad gäller Sonesta. För låt oss vara ärliga på den här punkten och erkänna att förbättringar av konstruktioner av undersökningsbord inte är någon "omvälvan- de" affärsidé. (Det är därför att man insett detta, tror jag, som man börjat snegla på om- rådet HealthCare.) Men företaget är ett bra företag, inte tu tal om den saken. Och rela- tivt flera andra IM-företag ett ganska säkert kort.
Vad beträffar de senaste nyheterna om order från Ryssland så var det väl vad de flesta av oss förutsåg skulle komma förr eller senare. Inget att hetsa upp sig för men självfallet positivt inför framtiden.
Tagmaster: Om Sonesta karakteriseras av en A-entreprenör och en B-produkt så är jag rädd att det motsatta gäller för Tagmaster. Infor- mationen från företaget är dock sparsam var- för det är svårt att göra några utvikningar om företagets utveckling. Niomånadersrappor- ten var bättre än jag hade förväntat mig. (Jag var under en kortare period rädd för att det skulle gå riktigt illa för företa- get.) Och produkten sätter fantasin i rörel- se. Återstår att se hur "pundet" förvaltas.
Tilläggas kan att mina aktieinnehav i de båda företagen är i ungefär samma storleksordning.
Men du (real)SVULLO! Jag är litet gramse på dig.:-) Läs 88:ans inlägg den 14 april kl 14:54:59, där han sviktade, och mitt svar den 18 april kl 11:29:06, där jag "talade ho- nom tillrätta"!:-) Och han reste sig ju också mycket riktigt som en man!:-)
|
 |
Värde
|
Boxarn
|
1999-10-24 09:02:44
|
|
|
Jag ser att DLV varit inne och förvirrat de- batten igen. Han verkar oförmögen till den mest ytliga begreppsanalys, i det här fallet av ordet "värde". Han verkar ta för givet att i begreppet "värde" endast kan läggas mark- nadsvärde. Vi har nu att eventuellt se fram emot de vanliga svamlerierna och ovidkommande utvikningarna när han "reder ut" sin stånd- punkt.
"Frågan är om marknadsplatsen är värd det intresse ni fäster vid den?", frågar han sig. Ja, den är det för oss andra. Vore det inte mera adekvat om signaturen ifråga istället ställde den frågan till sig själv? Men han verkar totalt omedveten om sina stollerier.
Han verkar heller inte medveten om det under- liga intryck som hans två inlägg igår inger.
Det hela är faktiskt litet pinsamt.
|
 |
thomas
|
Boxarn
|
1999-10-24 08:50:34
|
|
|
Jag kanske inte var tillräckligt tydlig. Jag undrade om IM-listan skulle finnas kvar som separat lista eller ej. Jag återkommer vid behov om de övriga "oklarheterna".
|
 |
-> thomas
|
Den_Långa_Vägen
|
1999-10-23 23:08:48
|
|
|
Boxarn har ofta svårt med det mesta. Direktkontakt gillar han tydligen inte. Kanske vore det bättre med indirekt kontakt?
Kanske anslutning utan aktieägares godkännande vore bättre? Negativ avtalsbildning?
Sannningen är väl den att banden mellan SBI, IMAS och IMI håller på att brytas. Något som för oss andra stått klart sedan länge.
|
 |
-> Boxarn re:frågor
|
thomas
|
1999-10-23 21:57:14
|
|
|
Vid tidigar kontakt med NordNet meddelades att man där antog att IM-listan skulle bli en del av SBI-listan, mao finnas kvar. Vad gäller "svårigheten" att öppna depå i norska IM är det bara att gå in på deras hemsida och fylla i blanketten för att öppna depå där, jag gjorde det för några månader sedan. De skickar blanketten till dig för underskrift samt ett inbetalningskort (för den som även vill sätta in pengar). Svenska IM flyttar(flyttade) över aktierna till Norska IM kostnadsfritt. Om du fortfarande tycker att detta är "svårt" så hör av dig, så ska jag försöka förklara mig på ett enklare sätt......
|
 |
-> Boxarn
|
Den_Långa_Vägen
|
1999-10-23 20:01:34
|
|
|
"Har HA ett intresse av att kursen just nu inte sjunker?"
Det har företagsledarna oftast och speciellt när företaget är i akut behov av nytt kapital!
...mycket underlig fråga...
|
 |
Frågor
|
Boxarn
|
1999-10-23 18:28:15
|
|
|
Kanske jag är litet "konspiratorisk" så här på kvällskvisten, men varför nämns inte VITS vid namn i meddelandet "Omstrukturering av Innovationslistan" från i tisdags? Inte hel- ler nämns det i det informationsblad som vi fått oss tillhanda från SBI, utan man skriver enbart "det nya handelssystemet".
Omstruktureringen är till för en mer korrekt prissättning, skriver man bl.a. Detta måste innebära ett öppet system där inte market- makern kan mörka. Detta tror jag aldrig att marketmakers utan motåtgärder kommer att stillatigande acceptera. Eller ljuger SBI oss rätt upp i ansiktet?
Meddelandet från NordNet nämner bl.a. möjlig- heterna att via Internet handla sekundsnabbt med aktier bl.a. på SBI-listan. Vilken roll blir då marknadsgaranternas i det här syste- met? De verkar ju helt bli ställda åt sidan. Återigen: Kommer de verkligen inte att "gå till motattack"? Eller blir vi vilseledda på den här punkten också?
Vad menar man med att SBI Holding även fort- sättningsvis kommer att noteras på IM-listan? Skulle den inte upphöra?
Varför har man inte gjort det enkelt för oss att öppna depå hos IM Norge? Vad jag förstår så måste man nu ta direktkontakt med IMAS för att ordna den detaljen. Hur är kontakterna mellan SBI och IM Norge egentligen?
Jag har svårt att befria mig från känslan att att vi långt ifrån har sett slutet på den så kallade "såpan" och att en hel del som vi inte känner till pågår bakom kulisserna och att "ödet" för företag och handelssystem inte är riktigt avgjort än.
För att spinna vidare på det "konspiratoris- ka" temat så konstaterar jag att DI fortsät- ter sin "förföljelse" av SBI, med negativa artiklar i torsdagens och fredagens nummer. Omsättningen i torsdags var 50.000 aktier. Allt tyder på att det var många som beslöt sig för att sälja efter den förintande kriti- ken av SBI. Men ändå stanna kursen på samma nivå som tidigare? Vem köpte? Jag misstänker starkt att det var fråga om stödköp. Har HA ett intresse av att kursen just nu inte sjun- ker?
|
 |
Arvid
|
Boxarn
|
1999-10-23 18:06:50
|
|
|
Heter verkligen företaget MediWeb? Heter det inte istället MediWay? Jag har fått olika uppgifter från olika håll?
|
 |
NORDNET
|
Dream Team
|
1999-10-23 17:55:34
|
|
|
Nordnet har i dagsläget ett minimicourtage på 50 kr för handel på IM. Det är nog risk att många småposter kommer att säljas ut den närmaste tiden, med kursfall som följd.
|
 |
Depåer
|
Arvid
|
1999-10-23 16:57:31
|
|
|
Nordnet ger i dagsläget inte möjligheten att handla på norska IM. M a o får man ersätta sin IM-depå med en norsk depå och en Nordnetdepå. För egen del kommer jag även att behålla min depå i Skandiabanken, då courtaget på de aktier som går att handla där är lägre.
|
 |
Rondeco / rötslam igen
|
Björn R
|
1999-10-22 19:36:56
|
|
|
För en gångs skull (första?) var ekots rötslamslarm i morse seriöst. Sjukhusen har slutat rena avloppsvattnet och därmed skulle sjukdomsalstrande mikroorganismer kunna hamna i avloppsslammet och på åkrarna. Då finns teoretiskt risker för människor och djur.
Senare i dag har bilden nyanserats och smittspridningen påstås ske när sjuka människor vistas ute i samhället. På sjukhusen behandlas sjukdomarna så smittämnen i sjukhusavloppen anses inte vara något problem, enligt medicinsk expertis, naturvårdsverk och myndigheter.
Rondecos problem är att många tycks tror att deras växtnäring (kompost i pelletform) INNEHÅLLER rötslam. Det är lika felaktigt som att säga att stål innehåller järnmalm. Det är näringen (fosfor bl a) i slammet som tas till vara vid den mikrobiologiska omvandlingen.
Enligt den vetenskapliga utvärderingen innehåller Rondecos slutprodukt inga sjukdomsalstrande mikroorganismer. Smittämnena överlever inte den värmebehandling under tre dygn som processen innebär
En expert i radion i dag anser att det vore bra med värmebehandling av rötslam, som sker i Danmark och Norge. Detta skulle dock bli dyrt för skattebetalarna eftersom mycket energi krävs.
Det finns avancerade processer (från Chalmers bl a) som utvinner näring (fosfor) ur rötslam, men till hög kostnad. Rondecos metod tar tillvara all näring samt hygieniserar rötslammet och avfallet utan tillförsel av energi och är därför billig.
I Aftonbladet 21.10 skriver centerledaren Lennart Daléus, citat: - Vi vill inte medverka till en spridning av slam som man inte kan ta hälso- och miljöansvar för, men vill skapa nya system för att återvinna fosforn ur slammet. Det är livsviktigt. Slut citat.
Nytt system behöver inte skapas. Det finns. Börjar på R.
I dag är det dyrt att lägga rötslam på tippen (skatt) Om två år blir det olagligt. Att elda blött slam är fortfarande (märkligt nog) inte förbjudet men kostar mer energi än vad det ger.
Eldning av organisk näring och humus kommer dessutom aldrig miljöopinionen att godkänna - när detta blir känt - eftersom bränningen helt strider mot regeringens grundläggande kretsloppsinriktning.
Trevlig helg önskar
|