NYHETER

2010 3 mar 09:22 Aktietorget
Kopparberg Mineral: Kopparberg Mineral AB:s företrädesemission fulltecknad
Kopparberg Mineral AB har genomfört en företrädesemission av nya aktier kombinerat med teckningsoptioner. Emissionen om 19 Mkr var garanterad till 100% genom ett garantikonsortium samt genom teckningsförbindelser från huvudägarna.

Emissionen tecknades till 71,4 % av tecknare med och utan företräde och resterande 28,6% tecknas därmed av garantikonsortiet. Alla som tecknat sig i emissionen kommer att erhålla full tilldelning. Totalt tecknas 232 729 420 units bestående av en ny B-aktie och en teckningsoption av serie TO2B. Varje innehavd teckningsoption ger rätt att under tiden 21 februari 2011 - 30 mars 2011 teckna en B-aktie till kursen 0,09 kr. Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna kommer Kopparberg Mineral att tillföras ytterligare 20 945 647 kr.

När emissionen är registrerad hos bolagsverket kommer handel med nyemitterade aktier och teckningsoptioner av serie 2 B (TO 2 B) att upptas på AktieTorget.

G&W Kapitalförvaltning AB har agerat som bolagets finansiella rådgivare vid denna transaktion och Aqurat Fondkommision AB har agerat som emissionsinstitut.

För ytterligare information kontakta:

Thomas Lundgren, VD
Tfn: 070-397 25 24
E-post: mailto:thomas.lundgren@kopparbergmineral.se

Kopparberg Mineral AB är ett mineralprospekteringsbolag. Bolagets långsiktiga strategiska målsättning är att skapa ett betydande mineralbolag genom investeringar i prospektering. Kopparberg Mineral har beviljats totalt 65 undersökningstillstånd om cirka 47 300 hektar.

Publicerad 2010-03-03